Bildirim Sesleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Cep telefonları ve bildirim seslerinin bizde yarattığı bu stres ve kaygı ile nasıl başa çıkabiliriz?

Pek çok insan işinin teknolojiye bağlı olduğu için bu araçlardan uzak duramıyor. How To Geek isimli web sitesinin editörü olan Whitson Gordon, evden çalıştığı bir dönemlerde teknolojik aletlerden ses gelince paniklediğini, önemsiz uygulama bildirimlerini işle ilgili sanıp korkarak hemen baktığını söylüyor.

Gordon’ a göre bu stresle başa çıkmak için bildirimlerini önem sırasına göre kategorize etmektir. Örneğin; gereksiz düşünülen uygulama bildirimlerini kapatabilir, iş arkadaşları ve normal arkadaşlardan gelen bildirimleri farklı ses tonları belirleyerek ayırabilirsiniz.

Bunun haricinde Rosen’ e göre bir başka çözüm yolu, bir plan oluşturarak belirli periyotlarla telefonunuzu kontrol etmektir. Bildirimlere baktıktan sonra işe geri konsantre olmak 25 dakikayı buluyor. Ayrıca Rosen, dikkat testi yapmayı da öneriyor. Mesela, telefon alarmını 15 dakikaya kurup ekranı aşağıya bakacak şekilde çevirerek konumlandırabilirsiniz. Daha sonrasında alarm susana kadar işi yapmaya devam edin. Susunca tekrar 15 dakika sonrasına alarm kurarak işinize geri dönün. Alarm susana kadar işinize 15 dakika boyunca konsantre olabileceğinizi bilerek daha verimli olabilirsiniz. Ya da radikal bir karar alarak tüm bildirimlerinizi kapatabilirsiniz.

Bu alışkanlıklarınıza alternatif çözümler getirerek daha iyi ve başarılı bir hayat sürdürebilirsiniz. Peki sizler kaç dakika veya saatte bir telefonunuzu kontrol ediyorsunuz? Bildirim sesleri sizlerde strese neden oluyor mu? Bu stresle nasıl başa çıkıyorsunuz? Yorumlar kısmından yazarsanız bu konu üzerinde tartışabilir, başka alternatif çözümler bulabiliriz!


Meryem Ay’ın köşesini Moblobi.com’da takipte kalın 

Meryem Ay’nun tüm yazıları görmek için buraya tıklayın.

Moblobi.com yazarlarından Meryem Ay’ı sosyal medyada takip etmek isterseniz:
Twitter : meryemaay

Önceki sayfa 1 2 3
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı