Bildirim Sesleri Hayatımızı Nasıl Etkiliyor?

Bildirim sesleri hayatımızı sandığımızdan daha fazla etkiliyor olabilir..

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonu kullanma oranı da arttı. Fazla zaman geçirilen ve strese sebep olan cep telefonlarının bildirim seslerinin de stresi arttırdığı tespit edildi.

Cep telefonları ya da bilgisayarlardan gelen titreşim, mesaj veya bildirim sesleri insanda sürekli bakmaya ve kontrol etmeye neden oluyor. Bilinçsizce tetikte olmamızı sağlayan bu sesler, yapılan iş üzerinde de konsantrasyonu azaltıyor. Uzmanlara göre, gelen bu bildirimlere onay verilmesini sağlayıp üretkenliği azaltarak insanların teknoloji bağımlısı olduklarını işaret ediyorlar.

Araştırmalara göre bir insan ortalama 60-80 kez bildirim alıyor. California State Üniversitesi’ nden profesör Larry Rosen, teknolojik aletlerden gelen bildirim seslerinin, insanda fiziksel ve zihinsel tepkilere yol açtığını söylüyor. Rosen, bildirim sesi geldiğinde insanların kalp atışının yükseldiğini, ciltlerinde karıncalanma ve ürperti oluştuğunu ifade ediyor.

Peki bu durum hayatlarımızı nasıl etkiliyor?

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı