10 İlginç Yalnızlık Temalı Film

Film izlemek pek çok kişinin en sevdiği aktivitelerden biri. Detaylı bir inceleme ile en sevilen film temalarına baktığımızda, yalnızlık temalı filmler başı çeken türler arasında gelmekte. Karşınızda 10 ilginç yalnızlık temalı film!

10 İlginç Yalnızlık Temalı Film

1. The Apartment (Daire)

Yönetmenliğini Billy Wilder’ın yapmış olduğu film, dramatik komedi ve romantizm dalında bir yapım. Filmde sıradan bir ofis çalışanı olan C.C. Baxter’in yalnız ve sıkıcı olan hayatının bir anda karışması ele alınmakta.

C.C. Baxter, bir kadına aşıktır ancak bu kadın patronunun metresidir. Bir gün Baxter aşık olduğu kadının patronunun evine geldiğini fark eder. Sonrasında ise kadın intihara kalkışır ve Baxter onun hayatını kurtarır. Bu olay sonrasında Baxter’in hayatı tamamen değişir ve işler karma karışık bir hale dönüşür.

2. Late Spring (Geç Bahar)

1949 Japon yapımı olan filmde, baba Shuekichi ile birlikte yaşamını sürdüren 27 yaşındaki Narika’nın hikayesi anlatılmakta.

Eşinin yokluğunda kızıyla yalnızlığını bir nebze de olsun unutan Shukichi, kızının evlenmesi durumunda tekrar büyük bir yalnızlık içinde kalacağını düşünmektedir. Vasujiro Ozu’nun yönetmenliğini yaptığı filmin ana teması bu şekilde.

3. The Green Ray (Yeşil Işın)

Yönetmenliğini Erie Rahmer’in yaptığı film, 1986 yılında vizyona girdi. Film ilk olarak İngiltere’de Green Ray ve Kuzey Amerika’da ise Summer isminde gişede gösterildi.

Filmde bir ilişkiden yeni çıkan Parisli Delphine’nin yaz tatili anlatılıyor. Delphine, yaz tatilini tamamen yalnız bir şekilde partilerle ve gezerek geçirir.

4. Summer Madness (Yaz Çılgınlığı)

Yalnızlık filmlerinin başında gelen Summer Madness’ın yönetmenliğini David Lean yapmıştır.

Filmde orta yaşlı bir sekreter olan Jane Hudson’un hikayesi anlatılmakta. Jane, birkaç yıldır hayalini kurduğu Venedik tatili için para biriktiriyordur ve artık parası birikmiş, tatile çıkma zamanı gelmiştir. Venedik tatiline tek başına çıkan Jane Hudson, oradaki çiftleri görür ve kendi yalnızlığına üzülür. Birkaç gün sonra Renato isminde bir adamla tanışır ve çetrefilli olaylar başlar.

5. Fear Eats The Saul

Yönetmenliğini Rainer Werrer Fassbinder’in yapmış olduğu film, 1971 yılında vizyona girmiştir.

Yalnızlık temalı bu filmde, dul orta yaşlı bir kadın olan Emmi’nin kendinden 20 yaş küçük olan Faslı Ali ile yaptığı evlilik anlatılır. Yalnızlıklarını birbirleri ile gideren Ali ile Emmi’nin bu aşkı toplum tarafından ayıplanır ve bir ırkçılık sorununa dönüşür.

6. Uzak

Ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın bir filmi olan Uzak, 2002 yılında vizyona girdi.

Film, 2003 yılında Cannes Film Festivali’nde büyük ödül kazanmıştır. Filmde bir İstanbul fotoğrafçısı olan Mahmut’un yalnız ve bunalım dolu hayatı anlatılır.

7. Christine

Antonio Compos’un yönetmenliğini üstlendiği film, 2016 yılında vizyona girmiştir. Gerçek bir hikayeyi anlatan filmde bir haber muhabiri olan Christine Chabbuck’un yaşam hikayesi anlatılıyor.

Christine’nin kariyerini devam ettirmek isteyişi büyük hayal kırıklıkları ve depresyonla sonuçlanmakta ve bütün bunların sonucunda intihar ile hayatına son vermektedir.

8. Lights In The Dusk (Alacakaranlıkta Işıklar)

Yönetmenliğini Aki Kaurismak’nın yaptığı film, 2006 yılında vizyona girmiştir.

Filmde, oldukça saf olan bir kadının soygun esnasında istismar edilmesi ele alınıyor.

9. Chungbing Express

Filmde yalnızlık ve melankoli romantik bir şekilde izleyiciye aktarılıyor. İki hikayeden oluşan filmde bir Hon Kong polisinin aşk hikayesi işleniyor.

Wong Karwai tarafından yönetilen film, 1994 yılında vizyona girdi.

10. Tony Takintani

En iyi yalnızlık temalı filmlerden biri olan Tony Takintani’nin yönetmenliğini Jun Ichikowa yapmıştır.

Filmde annesi doğum sırasında ölen genç bir kızın hikayesi anlatılır. Okulda ve arkadaş ortamlarında dışlanan bu genç kızın tek sığınağı, annesinin kıyafetleri ile dolu olan odadır.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yalnızlığınıza İlaç Olabilecek 10 Yalnızlık Filmi!” okumak için buraya tıklayın
“Vaktini Evde Geçireceklere 10 Film Tavsiyesi” okumak için buraya tıklayın.
“Keyifle Vakit Geçirebileceğiniz 10 Netflix Filmi!” okumak için buraya tıklayın.

“10 İlginç Yalnızlık Temalı Film” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Furkan Yılmaz

Furkan Yılmaz

Merhaba, Ben Furkan. Selçuk Üniversitesi Reklamcılık 3. sınıf öğrencisiyim. Okumayı, yeni şeyler keşfetmeyi ve dünyamızda yaşanan hızlı gelişmeleri takip etmeyi çok seviyorum. Bu gelişmeleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com'daki köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı