Windows Bilgisayarı İlk Açtığınızda Ne Yapmalısınız?

Çoğu kişi bilgisayarı ilk açtığında kuracakları programları bilmiyor. Windows yüklü bilgisayarı ilk aldığınızda ve açtığınızda neler yapmanız gerekiyor?

Günümüzde pek çok işimizi bilgisayarlarımızda yapıyoruz. Yeni bir windows bilgisayarı ilk açtığınızda, çoğu kişi bu bilgisayara kuracakları programları bilmiyor ya da bu işlemin çok karmaşık bir işlem olduğunu düşünüyorlar. Aslında bu işlemler sandığınız kadar karmaşık değil. Peki o halde Windows yüklü bilgisayarı ilk aldığınızda ve açtığınızda neler yapmanız gerekiyor?

Windows Update’i Çalıştırın

Bu işlemi yapmak için bilgisayarınızın internete bağlı olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında ise Windows’da başlat menüsünü açın. Ardından ayarlar kısmına girin ve oradan güncelleme ve güvenlik ayarlarınıza giriş yapın. Sonrasında ise güncellemeleri kontrol et sekmesini tıklayın.  Bu işlemi yaptıktan sonra bilgisayarınızın yapılmamış olan güncellemeleri yapılacaktır. Gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bu işlemleri tekrarlayın. Hiç güncelleme kalmayana kadar devam edin.

Kullanmak İstediğiniz Tarayıcınızı Kurun

Yeni bilgisayarınızı edge tarayıcısı kurulu bir biçimde gelmektedir. Ancak siz Chrome, Firefox veya Operayı kullanmak isteyebilirsiniz. İkinci adım olarak bu tarayıcılar içerisinden istediğimiz birini bilgisayarda kurmalı ve onun üzerinden kendi adınıza bir hesap açmalısınız.

Güvenlik Ayarlarını Yapın

Yeni bilgisayarınız bütün Windows bilgisayarlarında standart kurulu bir şekilde Windows güvenlik sistemi kurulmuş olarak gelir. Bu güvenlik sistemi piyasadaki en iyi güvenlik sistemi olmasa da çoğu kullanıcının işini görebilecek düzeydedir.

Ancak bu güvenlik sistemini kullanmak istemeyen pek çok kullanıcı kendine daha güçlü bir güvenlik sistemi arayabilir. Piyasada ücretli ve çok daha profesyonel güvenlik paketleri mevcut.

Bilgisayarlarınızı Yazılımlar ile Donatın

Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı kullanırken size lazım olacak olan bazı yazılımlar indirmeniz gerekir. Bunlar Microsoft Office programları, şifre yönetim programları veya PDF açma programları gibi yazılımlardır. Bunları bilgisayarı güvenli bir biçimde kurmalı ve işlerinizi yasal bir şekilde halletmelisiniz. Asla korsan programlara yönelmeyin.

Bilgisayarınız Hakkında Bilgi Edinin

Artık bilgisayarınızı kullanmak için gereken çoğu şeyi yapmış oldunuz. Şimdi sıra onun her bir ayrıntısını inceleyip daha detaylı öğrenmeye kalıyor. İlerleyen süreçte zorlanmamak için bilgisayarınızın çoğu özelliğini iyice öğrenmeniz ve yeterli bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Bu yazımızda windows yüklü bilgisayar kurulumu hakkında pratik bilgiler vermeye çalıştık.

Siz de en iyi bilgisayarlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı