Web’in Geleceği Web 2.0 Teknolojisi ile Tanışın!

Web 1.0 teknolojisinden farklı olarak web 2.0 teknolojisi; kullanıcıların sadece bilgi alan konumdan  bilgi veren, bilgi ürettiren, paylaşımda bulunduran, tartıştıran vb. özelliklerle kullanıcının aktif olduğu internet ortamlarını kapsıyor. Dünya artık web 2.0 denilen teknolojilerin dünyasına girdi. Ancak Web 2.0 denilince insanların kimi zaman kafası karışıyor.

Web 2.0 site ziyaretçilerinin etkin bir şekilde katkıda bulundukları site anlamına gelmektedir. Bunun en güzel örneği Google Adsense, Vikipedia, Flickr, WordPress, Blogger gibi siteleri kapsıyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse, eskiden sitelerde sabit kalan ve değişmeyen banner reklamları dönemi, şimdi Web 2.0 ile yerini,  Google Adsense vasıtası ile tanıdığımız metin reklamları dönemine bıraktı. Web 2.0 ile değişen daha başka pek çok şey var.

Mesela bunlardan biri de sitenizin akılda kalıcı bir isme sahip olması eskisi kadar önem taşımıyor. Neden mi? Çünkü insanlar artık sadece arama motorlarını kullanıyorlar, özellikle de Google

Ben pek çok insanla karşılaştım; interneti sadece Google‘dan ibaret zanneden ve bütün siteler Google‘a ait” diye düşünen insanlar… İşte bunun için arama motorlarında ilk sıralarda çıkmanın da belli kriterleri oluşmuştur.

Reklamların tıklama başına önem kazanması, CSS, Ajax, RSS, XML, SEO optimizasyonu ve sitenizin insanlara faydalı görüldüğü sürece en üstlerde çıkabilmesi, Web 2.0‘la gelen yeniliklerin başında geliyor.

Peki Web 2.0 Teknolojisi ne imkanlar sunacak?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı