Veganlık Trendini Takip Etmek İsteyenlere Öneriler!

Son dönemlerde adını daha sık duymaya başladığımız veganlık aslında bir beslenme ve yaşam biçimi. Veganlar hayvansal gıdaların, giysilerin ve hatta diğer tüm yan ürünlerinin kullanılmasına karşı duran bir yaşam biçimi  benimsiyorlar.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de veganlar son günlerde çok daha fazla adından söz ettiriyorlar. Bunun en önemli nedenleri arasında vegan girişimcilerin ve vegan diyetisyenlerin ortaya çıkmış olması gösteriliyor. Girişimcilerden bazıları veganlık anlayışını benimsediği için bazıları da vegan yiyecekleri olan talep arttığı için bu furyaya dahil oluyorlar. Diyetisyenlerden doktorlara, restoranlardan dernekleri kadar pek çok destekçisi oluşan veganlığın yaygınlaşması sayesinde iletişim alanı da elbette genişliyor.

Sesini duyurmak isteyinde olan vegan diyetisyenler ve vegan girişimciler özellikle Twitter‘ı etkin kullanıyorlar. Neredeyse her gün yeni bir vegan hesabı Twitter‘a katılıyor. 2019’un Ocak ayı verilerine bakıldığında Global kullanıcılardan 200 binin üzerinde kişi biyografilerinde veganlıktan bahsetmiş görünüyor. Ayrıca yine Ocak ayı verilerine bakıldığında  veganlıkla ilgili 20 milyona yakın tweet atıldığı görülüyor.

Sosyal medyada etkili vegan hesaplar…

Söz konusu tweetlerin sahiplerini ve de vegan hesaplardan öne çıkanları sizin için derledik. İşte Twitter‘da yer etkin olan vegan diyetisyenler ile hesaplar:

  • Kevser Başkara (@vegan diyetisyen)

Kevser Başkara bir vegan diyetisyen. Aynı zamanda da danışman ve sağlık programcısı. Twitter hesabında da vegan beslenme ile ilgili çeşitli içerikler paylaşıyor. Ayrıca YouTube’daki “ Vegitisyen TV” kanalı ve Açık Radyo’da yer alan “ Vegan Sağlık” programı ile ilgili  duyurularını da Twitter ‘daki hesabı üzerinden yapıyor.

  • Murat Kınıkoğlu (@dr_kinikoglu)

Murat Kınıkoğlu vegan bir doktor. aynı zamanda kalp ve iç hastalıkları üzerine uzman. Vegan sağlık ve vegan beslenme yönelik kitaplar da yazıyor. Twitter hesabından da vegan yaşam şekli ve vegan beslenmeye yönelik çeşitli bilgiler paylaşıyor.

  • Vegan Türkiye (@veganturkiye)

Vegan Türkiye‘nin Twitter hesabında genel olarak hayvan hakları ve hayvanları korumaya yönelik çeşitli içerikler paylaşılıyor.

  • Vegan Derneği Türkiye (@tdvorgtr)

Vegan Derneği Türkiye‘nin Twitter hesabında hayvanları koruma ya yönelik paylaşımlar yapılıyor. Hayvanların aslında insanlardan farksız olduğu anlatılmaya çalışılıyor. “Aynı dili konuşamasalarda bütün türlerin dili ortaktır” mesajı paylaşılıyor. Bunun yanı sıra #türsüzsözlük etiketi ile de hayvanlar ve insanların benzer duygulara sahip olduğu anlatılmaya çalışılıyor.

  • Vegan Dünyası (@vegandunyasi)

Gıda, kozmetik, hijyen ürünleri, tekstil, günlük yaşam ürünleri gibi ürünlerin bulunduğu Vegan Dünyası aslında bir e-ticaret sitesinin Twitter hesabı ve vegan ürünleri ile ilgili içerikler paylaşıyor.

  • Dilara Koçak (@dilarakocak)

Dilara Koçak pek çoğumuzun yakından tanıdığı bir diyetisyen; aynı zamanda vegan yaşam biçimini benimsemiş olanlardan. Twitter hesabında da “Dilara Koçak‘la İyi Yaşam” mottosu altında içerikler paylaşıyor. Bu içerikler  arasında vegan beslenmesi ile ilgili içerikler de yer alıyor.

Peki veganlıkla ilgili pratik bilgiler, ürün içerikleri paylaşanlar kimler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı