Spotify’ı Ücretsiz Daha İyi Kullanmak için İpuçları!

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte kullandığımız cihazlar ve ortaya çıkan platformlar sayesinde artık müziğe erişme imkanınız arttı. Pek çoğumuz akıllı telefonlarımıza indirdiğimiz müzik uygulamaları aracılığıyla dilediğimiz müziğe kolayca  erişiyoruz. Kullandığımız müzik uygulamaları arasında en popülerlerinden biri de SpotifySpotify’ın 79 ülkede 207 milyon kullanıcısı bulunuyor. Bu kullanıcılar 40 milyonu aşkın şarkıyı ise uygulama ile birlikte cebinde taşıyor.

Spotify, ücretli  bazı özelliklerini Spotify Premium paketi ile kullanıcılarına sunuyor. Ancak bunun yanı sıra uygulamanın ücretsiz versiyonu olan Spotify Free de mevcut. Örneğin Spotify Free ile bu 40 milyon şarkıya tüm kullanıcılar hiçbir ücret ödemeden erişebiliyor. Bu ücretsiz versiyonu kullanan kişiler aslında Spotify‘ın pek çok özelliğinden yararlanabilirler. Peki Spotify Free yi yani Spotify ücretsiz versiyonu nasıl etkin bir şekilde kullanabilirsiniz? Nasıl daha fazla yararlanabilirsiniz? İşte detaylar…

Dünya değişti ve dijitalleşti. Dolayısıyla hepimiz yalnızca global bir köyün değil aynı zamanda dijital bir ekosistemin de parçası haline geldik. Bazılarımız bu dijital yeni dünyanın içinde doğdu; bazılarımız ise bu dünyayı sonradan yakaladı. Ancak bir gerçek var ki o da artık bilgiden eğlenceye her şeyin dijitalde olduğu… Dijitalleşme ile birlikte en fazla değişen sektörlerden biri de müzik sektörü oldu. Örneğin bugün Spotify müzik uygulaması, 79 ülkede 207 milyon müzik severe 40 milyon şarkıyı ulaştırıyor. Hatta bu 40 milyon şarkıyı herhangi bir kredi kartı bilgisi istemeden ve hiçbir ücret ödemeden kullanıcılara sunuyor. Bu da dijital çağdaki müzik devriminin göstergelerinden biri olarak kabul edilebilir. Artık milyonlarca şarkıya istediğiniz her yerden ulaşabiliyoruz.

Spotify’ın hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunuyor. Ücretsiz versiyonu olan Spotify Free kullanıcılarına pek çok özellik sunuyor. Kullanıcılar pek çok zevke uygun milyonlarca farklı tarzda ki şarkıya günün her anında ulaşabiliyorlar. Üstelik bu şarkıları kalitelerinden de ödün vermeden yasalara uygun bir şekilde keşfetmek imkanı yakalıyorlar. Spotify Free’yi yani ücretsiz Spotify’ı nasıl daha etkin kullanabilirsiniz? Hangi özelliklerinden faydalanabilirsiniz? İşte size ipuçları:

Mobil veriden tasarruf  sağlamak için ipucu:

Müzik dinlerken en büyük problemlerden biri de internet paketinizin çabucak bitmesidir. Bunu engellemek için Spotify’ın “data sever modu“nu etkinleştirebilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde veri tasarrufu sağlayabilir ve daha az mobil veri tüketerek müzik dinleyebilirsiniz.  data sever modu, Dinlediğiniz müziği daha az mobil veri kullanarak dinleyebileceğiniz şekilde optimize ediyor. Özellikle de wifi bağlantısının olmadığı yerlerde ideal bir özellik. Müzik dinlerken internet paketinizden tasarruf etmek istiyorsanız bu özelliği kullanabilirsiniz. Özelliği etkinleştirmek için ana sayfadan ayarlar bölümüne gitmeniz ve burada  data sever modunu açmanız yeterli.

Size özel çalma listeleri için ipucu:

Spotify’da aslında her şey size özel olarak düşünürmüş. Platforma girdiğinizde size önce en sevdiğiniz sanatçıları ve şarkıları soruyor ve yaptığınız tercihlere bağlı olarak sizin zevkinize uygun olan çalma listelerini hazırlayıp size sunuyor. Kişiye özel çalma listeleri özelliğinden yararlanmak için ana sayfaya girmeniz yeterli. Ana sayfadan kişiye özel çalma listelerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

Seç dinle çalma listeleri için ipucu:

Spotify‘da müzik dinlerken kontrolü elinize alabilirsiniz. Seç dinle çalma listeleri size özel 15 adet şarkıdan oluşturulur. Seç dinle çalma listeleri üzerinden sunulan bu şarkıları istediğiniz sırada dinleyebilirsiniz. Hatta istediğiniz kadar şarkıyı atlayabilir ve aralarında en sevdiğiniz şarkıları belirleyebilirsiniz. Böylece kendi çalma listeniz için yeni şarkılar keşfedebilirsiniz.

Zevkinize uygun çalma listesi oluşturmak için ipucu:

Spotify‘da kendi tarzınıza veya o andaki modunuza uygun olan çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Bunun için istediğiniz şarkıSpotify‘da aramanız ve çalma listesi dahil etmeniz; ardından da bu listeye bir isim vermeniz yeterli. Hatta isterseniz önizleme dahi yapabilirsiniz. oluşturduğunuz bu çalma listeleri de bir yandan Spotify radarına girer. Çünkü Spotify sizin bu özel listeleriniz aracılığıyla sizin beğenilerinizi ve tarzımızı keşfeder. Ve çalma listesindeki tercihlerinize göre size yeni şarkılar ve kişiselleştirilmiş çalma listeleri sunmaya devam eder. Dolayısı ile oluşturduğumuz çalma listeleri sayesinde Spotify size yeni şarkılar keşfetmeniz ve çalma listenizi zenginleştirmenin için öneriler sunar.

Geri bildirimler ve kullanım kolaylığı için ipucu:

Spotify‘da müzik dinlerken sevdiğiniz şarkıları ya da sanatçıları kalp simgesi ile işaret diyebilir ya da sevmediklerinize gizle diyerek görünmez hale getirebilirsiniz. Yani sevdiğiniz şarkıları favorilerinize ve çalma listelerinize kaydetmek için kalp simgesini kullanabilirsiniz. Bunun yanısıra dinlemek istemediğiniz ve beğenmediniz şarkıları gizlemek için de gizle simgesini kullanabilirsiniz. Spotify sizin bu müzik dinleme tercihleriniz ve şarkıları verdiğiniz geri bildirimler doğrultusunda ben size özel olan çalma listelerini sürekli günceller ve geliştirir. Böylece size uygun ve daha çok seri diyeceğiniz öneriler sunabilir.

Peki telefonunuz tuş kilidindeyken müziğin susmasını nasıl engellersiniz? Spotify Free versiyonu ile müzik dışında neleri ücretsiz olarak yapabilir, nelere ücretsiz ulaşabilirsiniz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı