Küçük İşletmeler için Online Pazarlama İpuçları (2023 Güncelleme)

Bu makalede sizlere Pazarlama İpuçları vermeyi amaçladık. Biliyorsunuz teknolojiler gelişiyor, müşteri davranışları neredeyse her gün değişiyor ve pazarlama hareketli bir hedef haline geliyor, zorlaşıyor.

Girişimcilier, startuplar ve küçük işletmelerin bazıları ileri seviyede pazarlama planları kurgularken bazıları ise pek çok sebeple, online pazarlama planlarında taktikler geliştirme ve yavaş olma eğiliminde. Özellikle zaman ve paranız kısıtlıysa bu taktik çoğu startup veya küçük işletme için mantıklı ve zorunlu bir yöntem oluyor. Dolayısı ile vereceğimiz pazarlama ipuçları çok önemli. Mutlaka uygulayın.

Bu tür işletmeler çok parlak ve yenilikçi olarak gördükleri ve belki de fayda getirecek bazı pazarlama aktivitelerini yapmak isteseler de bunları deneme şansları olmuyor. Tabi bu arada elbette, küçük işletmeler yeni pazarlama teknolojileri de benimsiyor. Müşterileri hakkında nasıl düşündüklerini de değiştiriyorlar. İşte bu noktada küçük işletmelere yol gösterecek birkaç ipucu:

 1. Çevrimiçi incelemelerden yararlanın:  pazarlama ipuçları noktasında çevrimiçi incelemeler işletmenize oldukça yardımcı olabilir. Çoğu küçük işletme sahibi, ağızdan pazarlama sözcüğünün gücünü zaten biliyor. Ancak birçoğu hala çevrimiçi incelemeleri  ciddiye almıyor.

  Aşağıdaki infografikte de görüleceği gibi  BrightLocal’in yaptığı bir araştırmada, 3 yıldızlı bir derecelendirmeden, 5 yıldızlı derecelendirmeye gidilmesi Google Local Pack’dan % 25 daha fazla tıklama aldığını gösteriyor. SEO çalışmalarının en zayıf olduğu küçük işletmeler de göz önüne alındığındai, incelemeler daha fazla müşteri edinmek ve bu müşterileri tutmak için nispeten kolay bir yoldur.

 2. Dış kaynak kullanmaktan çekinmeyin: Girişimciler, startup ve küçük işletme sahiplerinin en büyük sorunlarından biri de kaynak sıkıntıları da göz ününe alındığında “zaman”dır.

  Birçoğu pazarlama yapmaktan  özellikle hoşlanmazlar, ancak bunu yine de gerekli tecrübe ve birikime sahip olsun ya da olmasın kendileri yapmaya, planlamaya çalışır ve bu çok değerli zamanlarını tüketirler.

  WASP Barcode Technologies “Küçük İşletme Raporlarının Durumu 2017” raporunda göre küçük işletmelerin% 54’ü, grafik tasarım ve web sitesi tasarımı için dış kaynak kullanıyor . Fakat sadece % 14’ü pazarlama, halkla ilişkiler ve reklamcılık için dış kaynak kullanımına gidiyor. Farklı bir çalışmada InfusionSoft 2017 Küçük İşletme Pazarlama Eğilimleri Raporunda da benzer bir sonuç ortaya çıkıyor; roparda küçük işletmelerin% 70,8’i kendi pazarlamasını kendi bünyesinde yaptığı görülüyor.

  Ne yazık ki, bu taktik iyi çalışmıyor. Street Fight’ın küçük işletme sahipleri üzerinde yaptığı bir araştırma, işletme sahiplerinin kendi pazarlamalarını kendileri yaptıkları durum ile, bunu bir iç ekibe devretmeleri veya bir ajansa dış kaynak ettikleri durumu karşılatırıyor.

  Sonuç olarak ise, aşağıdaki grafikten de göreceğiniz gibi pazarlamalarını kendileri yapan ve farklı bir kaynak almayanların sonuçlardan çok memnun olmadıklarını gösteriyor.

 3. Web sitenizi ihmal etmeyin: Küçük işletmeler çevrimiçi hale gelme konusunda halen biraz geride kalıyorlar. Sosyal medyada çoğu oldukça etkinler, ancak halen kendi sitelerine sahip değiller ve kendi sitelerinden yaratacakları faydanın farkında değiller.

  Clutch’un üçüncü yıllık Small Business Survey raporuna göre, küçük işletmelerin% 29’unda halen bir web sitesi yok. Veri geçen yıldan daha iyi olmasına rağmen halen çok iç açıcı değil.

  Küçük işletmelerin sonunda dijital hale geldiğine dair güçlü kanıtlar mevcut, ancak web siteleri konusunda da aktif olmalılar. Web siteleri özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için etkili bir pazarlama kanalı olarak kullanılabilir ve pekçok fırsat veya fayda sunabilir.
  Özellikle Orta Batı’daki küçük işletmelerin yalnızca% 58’inde web sitesi var ve çok küçük işletmeler de mücadele ediyorlar. Yılda 1 milyon dolar veya daha az gelir sağlayan küçük işletmelerin ise sadece % 59’u bir web sitesine sahip.Bir web sitesine sahip işletmelerin sitelerinin çoğu mobil uyumludur (% 83). Web üzerindeki trafiğin çoğunu şimdi mobil cihazlar üzerinden gerçekleştiriği için bu veri oldukça önemli ve değerli bir durum.
  SEO
  konusunda ise küçük işletmeler halen çok gerilerde. Forbes’un WASP Anketinde, küçük işletmelerin sadece% 28’inde herhangi bir arama motoru optimizasyonu yapılmadığını  görünüyor.

 4. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını önemseyin: Müşteri sadakati her zaman büyümenin en önemli yollarından olmuştur. Dolayısıyla, küçük işletmelerin büyümek için en iyi stratejisilerinden birini de mevcut müşteri deneyimini ve kalıcılığını geliştirmek üzerine kurmaları önemli.
  Forbes Insights “Small Business Agenda” raporunda küçük işletme sahipleri, müşterilerinin beklentileri ve ihtiyaçlarını gelecek yıl şirketlerinin büyümesini etkileyen en önemli faktör olacaklarını belirttiğini gösteriyor.
 5. Facebook’u pazarlama aracı olarak yönetin: Facebook, bugüne kadar küçük bir işletmenin açık olması için en yaygın platform. Ayrıca tüketiciler, incelemeleri ve yorumları kontrol etmeye de bu platforma gidiyorlar.

  Facebook’u sadece şirket sayfanız olmanın dışında daha farklı araçlar ile de yönetin. Facebook Messenger ile doğrudan bireysel müşterilerle iletişim kurabilir ve hatta sohbet botlarıyla konuşmayı biraz daha otomatik hale getirebilirsiniz. Ayrıca bazı çalışmaları ve planlarını da bu mecradan işletmeleri için test edebilirler.

Sonuç olarak özetle; küçük işletme pazarlamasında görüldüğü gibi devam eden bol miktarda ve iyi haber de var. Kendi web sitelerine sahip şirketleri çok daha fazla görmek isterken sayı her geçen gün yükseliyor ve mobil uyumlu sitelerin yüzdesinde önemli bir sıçrama bulunuyor.

Küçük işletmeler, müşteri tutma gücü ve ağızdan ağıza bilgi alma imkânı bulabiliyor. Küçük bir bütçeyle küçük bir şirket iseniz bile, kaynaklarınızı müşteri sadakatini hedeflerseniz, büyük olasılıkla herşeyi yaparsınız. Ayrıca, belirttiğimiz gibi yorum ve incelemeleri yönetmek, teşvik etmek çok az bütçe ile küçük işletmeler için büyük verim yaratabilir.

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı