İşte Ramazan Ayı Online Alışveriş Karnesi!

Ramazan ayını geride bırakmak üzereyiz. Ramazan boyunca araştırmalar online alışveriş işlemlerinin bir önceki ay ile kıyaslandığında yüzde 25 arttığını gösteriyor. Peki ramazan boyunca tüketim davranışlarımız nasıl değişti? İşte detaylar…

Ramazan ayında internetten neler aldık?

Fintek şirketi iyzico, ramazan boyunca online tüketimde öne çıkan davranışları yayınladı. Görünen o ki, bu yılki ramazan ayı boyunca internetten yaptığımız alışverişlerin yarısından fazlasında (%67) ev, bahçe ve de ofis ürünleri satın almışız. Ramazan ayında en çok aldığımız ürünler arasında ikinci sırada ise yiyecek ve içecek ürünleri var. Online alışverişte yiyecek ve içecek alışverişlerinin payı yüzde 57 olmuş. Ramazan ayı boyunca internetten alışverişte en fazla satın aldığımız üçüncü ürün türü ise giyim ve aksesuar… Giyim ve aksesuarın online alışverişlerimizdeki payı da yüzde 28.

Ramazan ayı geneline bakıldığında tüketicilerin, alışveriş tercihlerinde online alışverişi çok daha fazla tercih ettiği görülüyor. Ay boyunca gerçekleşen işlem adetlerine bakıldığında ramazan önceki döneme oranla yaklaşık yüzde 25’lik bir artış olduğu görülüyor. Gerçekleşen işlem tutarı kıyaslandığında ise yüzde 17’lik bir artış göze çarpıyor. Yani ramazan ayında daha fazla internetten alışveriş yapmışız ve bu online alışverişlerimizde daha fazla harcamışız.

Ramazan ayında internetten yapılan alışverişlerin ortak özelliği ne?

Ramazan ayında yapılan alışverişleri genellikle kadınlar yapmışlar. Çünkü alışverişlerin yüzde 68’inin kadınlar; yüzde 32’sinin ise erkekler tarafından gerçekleştirildiği görülüyor.

Alışveriş yapılan saatler incelendiğinde ise ramazan ayında genellikle sahurda alışveriş yapmayı tercih ettiğimiz görülüyor. Çünkü 00:00 ve 04:00 arasında yapılan alışverişlerde çok ciddi oranda bir atış olduğu görülüyor. Sahur saatleri diyebileceğimiz bu saatlerde bir önceki ay ile kıyaslandığında yaklaşık yüzde 75 oranında bir artış olduğu görülüyor.

Ramazan ayında en çok online alışveriş İstanbul’da yapılmış. Bunun hemen arkasından diğer büyük şehirlerimizden İzmir ve Ankara gelmiş. Genellikle listelerde tepelerde yer alan bu büyük şehirleri takip eden diğer illerimiz ise Muğla, Bursa ve de Antalya olmuş.

Bu yılki veriler incelendiğinde en çok göze çarpan detay aslında ne olmuş? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı