İnternetten Popüler Dizileri İzleyenler Dikkat!

Televizyon dizileri yıllardır evlerdeki en önemli alışkanlıklardan biri ve ailenin bir araya gelerek yaptığı en popüler eğlenceler arasında gösterilir. Her ne kadar dizi izleme alışkanlıklarının ve tercihlerinin değişmesi ve dizilerin artık farklı platformlardan izleniyor olması söz konusu olsa da hemen hemen hepimizin ilgisini çeken diziler vardır.  Ancak şimdi size kötü bir haber vereceğiz. Siber saldırganlar popüler dizileri izleyenleri hedef aldı. Çünkü siber saldırganlar zararlı yazılımların yaymak için artık popüler televizyon dizilerini, özellikle de bu dizilerin yeni bölümlerini kullanıyorlar. saldırganların şu sıralar en çok iyi gösterdiği diziler arasında ise Game of Thrones, The Walking Dead ve Arrow geliyor. işte detaylar…

Dizi izleme alışkanlıkları değişmesi ve izleyicilerinin büyük bir çoğunluğunun internete kayıyor olmasıyla; çevrimiçi yayın yapan sitelerin, Torrent gibi uygulamaların ve diğer dijital yayın yapan kanalların yükselişe geçti. Bunun ardından ise telif ihlalleri de daha sık yaşanır oldu. Bu tip telif ihlalleri, pek çok platformun ücretli olması gibi sebeplerle bazı kullanıcılar, bu yayınları yasadışı yayın platformlarından ve Torrent gibi siteler aracılığı ile izliyorlar. Ancak bu tip sitelerde bulunan dosyalar özellikle de Torrent gibi başkalarının bilgisayarına size veri aktaran programlar çoğunlukla zararlı yazılımlar içeriyor olabilir. Hatta bazen televizyon dizisi gibi görünmelerine rağmen aslında bunlar birer zararlı yazılım dosyası dahi olabiliyorlar.

En çok hangi dizilere saldırı düzenleniyor?

Yasal olmayan kaynaklardan indirilmiş olan televizyon dizileri kolaylıkla zararlı yazılımlarla değiştirilebiliyor. Kaspersky Lab’ın  yayınladığı rapora göre 2017 ve 2018 yılları incelendiğinde özellikle bazı diziler kullanılarak bunlara izleyenlere yoğun miktarda saldırı yapıldığı tespit edildi. Hem 2017 hem de 2018 yılında en çok saldırı düzenlenen dizilerin başında Game of Thrones yani Taht Oyunları adlı dizi geliyor. Yalnızca 2018 yılında bu dizi için 21 bine yakın saldırı düzenlenmiş.  En çok da saldırı düzenlenen diziler arasında The Walking Dead dizisi de var. Bu dizi içinde 2018 yılında yaklaşık 19 bin saldırı gerçekleşmiş. Bunun dışında Arrow dizisi için de yine 12 binin üzerine saldırı yapılmış.

İlginç olan şu ki listenin başında yer alan Game of Thrones yani Taht Oyunları dizisinin 2018 yılında yeni bölümünün yayınlanmamış olması. Bu tip zararlı yazılımlar düzenleyen kişiler bu tip diziler için büyük reklam kampanyaları düzenleniyor ve kullanıcılara sahte ve zararlı yazılım barındıran sözde yeni bölümler içeren dosyalar indirtiyorlar.

Genel olarak tüm vakaları incelendiğinde, bu siber saldırganların genellikle her sezonun ilk bölümünü ve son bölümünü kullanmayı tercih ettikleri görünüyor. Örneğin Game of Thrones yani Taht Oyunları dizisinin ilk sezonunun 1.bölümü olan “Kış geliyor” bölümünün bunun için yoğun bir şekilde kullanıldığı tespit edilmiş.

Siber saldırganlar popüler televizyon dizilerinin özellikle korsan içerik sitelerindeki bölümlerini hedefliyorlar. Özellikle de büyük tanıtım kampanyaları düzenlenen aksiyon ve dram dizileri bu saldırganların hedefleri arasına giriyor. Dizilerin en çok ilgi gören ilk bölümleri ve son bölümleri de bu zararlı yazılımların bulunma olasılığı yüksek olan bölümler arasında yer alıyor. Saldırganlar, kullanıcıların söz konusu dizileri olan bağımlılığını ve sabırsızlığı da kullanarak bu zararlı yazılımların indirilmesini sağlıyorlar.

En fazla saldırı yapılan dizilerden biri olan Game of Thrones yani Taht Oyunları dizisinin son sezonunun başlayacak olması sebebiyle atakların yeniden hızlanacağı öngörülüyor. Dolayısıyla dizinin yeni bölümleri gibi görünen sahte ve zararlı yazılımların büyük ihtimalle artış göstereceği düşünülüyor. Bu sebeple bu dizileri izleyen ve yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekleyen kullanıcıların çok dikkatli olması; güvenilir ve yasal kaynaklardan bu dizileri izliyor olması oldukça önemli.

Peki internetten dizi ya da televizyon programı izlerken neler yapmalı ve bu tuzaklardan nasıl korunmalısınız? Peki hangi 15 diziyi izleyenler tehdit altında yer alıyor? İpuçları haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı