İnternet Mobil Cihazlarda Neden Yavaş?

İnternet erişimi sağlandığı günden itibaren peşi sıra getirdiği sorunlar da bitmiyor. Türkiye’ de birçok kullanıcı internetin yavaşlığından şikayetçi. Bu yavaşlığın sebebi kalıcı veya geçici nedenler olabilir. Kapsama alanı, hükümet politikaları, kullanılan uygulamalar ve web site reklamları gibi birçok etken bu yavaşlığa sebep olabiliyor.

İşte size internetin yavaşlığının birkaç sebebi…

Reklamlar ile başlayalım: Geçen zamanlarda Alman Bild gazetesi, reklam engelleme yazılımını kullanacak okuyucuların haberlere erişim engeli getireceğini duyurdu. Tabi bu, gelirinin büyük bir kısmını reklamlardan kazanan kuruluşların desteklediği bir tavır.

Şimdilerde çok fazla reklam bulunan sayfalarda engelleyici yazılımları aşabilmek için özel kodlar geliştiriliyor. Bu kodlar blocker kullanılsa bile reklamların gösterilmesine izin veriyor. Bu da demek oluyor ki reklamları göremesek bile reklam sunucusuna bağlı kalmaya devam ediyoruz. Bu da altyapı takıldığı için erişim süresini arttırıp, bu yavaşlığa sebep oluyor. Reklamları engelleyerek internet hızını arttırıp şarj süresini uzun tutmak hedeflenebilir fakat her web sitesi için bu durum uygun olmayabilir.

Ayrıca toplu taşıma ve cafelerde kişiler mobil internet kotalarını kullanmak istemediğinden ücretsiz olan Wİ-Fİ ağını tercih ediyor. Haliyle yoğunluktan mobil cihazınızın interneti oldukça düşüyor.

Peki uygulamalar mobil interneti nasıl yavaşlatıyor? İşte detaylı sebepleri ve çözümleri…

DEVAMI İÇİN 2’ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı