Google Gerçekten de Telefonları Dinliyor mu?

Herkesin gündeminde olan Google‘ ın telefonları dinleme iddiası hızla yayılıyor. Google ise bu iddiayı reddetmiyor. Aslında karşımıza çıkan okumadan onay verdiğimiz sözleşmeleri kabul ettiğimiz için verilerimizin erişimine ve karşımıza reklamlar çıkmasına onay veriyoruz.  Bu durumu minimuma indirmek için Google arama kişiselleştirmesi, Youtube ayarları vb. gibi platformlardan ilgili ayarları kapatabilirsiniz. Tamamen olmasa da depolanmış verilerinizi silerek bu durumun önüne geçebilirsiniz. Fakat Google yine telefonlarınızı dinleyebilir. Nasıl mı?

Telefonlardaki mikrofonları kullanma iznini veriyorsanız, konuştuğunuz konuları dinleyerek önünüze reklamlar çıkarabilir. Ve Apple Siri, Google Now, Alexa, Amazon Echo gibi asistanlarından en az birini kullanıyorsanız ses verilerinizin kaydına otomatik onay vermiş oluyorsunuz.

Dinlenmek, verilerinizi kullanarak karşınıza reklam çıkmasını istemiyorsanız elbette yöntemler bulunmakta.

İşte bu yöntemlerden bazıları:

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYINIZ!

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı