Google Asistan Gizlice Dinliyor Mu?

Günümüz iletişim ağının global yapısından ötürü herkesi bir iletişim hali sarmış gidiyor. Durum böyle olunca dünya küçük bir köy olup ceplerimize değin sığabiliyor. İletişimin bu büyük çaplı dijital boyutu sayfalar dolusu korku senaryosuna maruz kalırken bazıları senaryodan çıkıp gerçeklik boyutuna çıkıyor. Son dönemde konuşulan ise yardımcı olarak kullandığınız sanal asistanlardan Google Asistan ‘ın sizi dinlediği yönünde. İşte detaylar…

Google Asistan ne yapıyor?

Bilmeyenler için hemen paylaşalım: Google Asistan Android işletim cihazlarında bulunan bir asistan uygulaması. Sadece Android kullanıcıları için değil İOS işletim cihazlarını kullananlar tarafından da kullanabiliyor. Bu uygulamayı kullanmak için öncelikle telefonlarımızda kayıtlı bir Google hesabımızın olması gerekiyor.

Google Asistan ile: soru sorabiliyorsunuz, telefon etmek için kullanabiliyorsunuz, yakınlarınızdaki yerleri görebiliyorsunuz.

Google asistan kullanıcılarını izinsiz dinliyor mu?

Artık dijital dünyadaki uygulamaları kullanmanın ilk ölçütü, güven teşkil ediyor olması. Son zamanlardaki skandallarla gündemden düşmeyen sosyal medya devi olan Facebook’tan şimdilerin Google Asistanına kadar pek çok platform kullanıcıların haklarını ihlal etmekle suçlanıyor.

Google Asistan, İOS işletim cihazındaki SİRİ benzeri bir asistan uygulaması. Belçikalı kamu yayıncısının hazırladığı rapora göre Google ’ın yapay zeka asistanı kullanıcıları izinsiz diniyor.

Bu kamu yayıncısının hazırladığı belgede bazı kişilerin hassas kişisel konuşmalarını içeren binden fazla ses kaydının olduğunu tespit etti.

Google , dil kalıplarının ve vurguların daha iyi anlaşılması için ve yapay zekanın daha nitelikli olabilmesi için kayıtları dinlendiğini söylüyor.

Peki Google’da neden dil uzmanları bulunuyor? Google elde ettiği kayıtları nasıl analiz ediyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Hümeyra Gönültaş

Hümeyra Gönültaş

Merhabalar, ben Hümeyra Gönültaş İstanbul üniversitesi psikoloji 4. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi. Com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Bilimin ve onun önemli bir pozisyonu olan teknolojinin gidişatı her daim beni cezbetmiştir. Merakıma ve meraklısına karalıyorum :) Yazılarımı Moblobi.com'daki köşemde takip edebilirsiniz. Moblobi: https://moblobi.com/author/humeyra-gonultas/ E-posta: humeyragonultas79@gmail.com humeyragonultas79@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı