Google Akıllı Ekran Görüntüleri ile Arama Yapabilirsiniz!

Google arama konusunda bir dünya devi ve her geçen gün farklı arama araçları da ekleyerek ulaşmak istediğiniz her türlü bilgiye kolay yoldan erişebilmeyi mümkün kılıyor. Son olarak da ekran görüntüsü alarak arama yapmanızı sağlayan özelliğini devreye aldı. Peki akıllı ekran görüntüleri arama nedir, ne işe yarar? İşte detaylar…

Google akıllı ekran görüntüleri nedir? Ne işe yarar?

Akıllı ekran görüntüleri uygulaması aslında halihazırda kullanılan iki aracın birleşip gelişmesi ile ortaya çıkmış. Bu araçlardan bir tanesi mevcutta arama sonuçlarının ekran görüntülerini aldığınızda kullanılan; ekran görüntülerini düzenleme ve paylaşma imkanı sunan özellik. Diğeri ise arama önerileri için görüntülediklerinizi analiz eden “Ekranımda neler var” özelliği. Akıllı ekran görüntüleri ile işte bu iki özellik birleştirilip bir adım daha ileri taşınıyor ve Google Lens uygulaması ile beraber çalışacak hale getiriliyor.

Bu arada bilmeyenler için hemen söyleyelim: Google Lens uygulaması, bir objeyi tarıyor ve size onun hakkında bilgiler sunuyor. Açıkça ifade edecek olursak herhangi bir şeyin fotoğrafını çektiğinizde size onunla alakalı bilgiler sunuyor diyebiliriz.

Lens‘ aracılığıyla, çevrimiçi olarak arama yapabiliyor; herhangi bir şekilde yazılan hatta el ile yazılan metinleri bile makine tarafından kodlanmış metinlere dönüştürebiliyorsunuz. Bunun dışında optik karakter tanıma özelliği ile görsel olarak birbirine benzeyen seçenekleri bulması için kullanabiliyorsunuz. Google ’da araştırma yaptığınızda ve ilgi çekici bir görüntü bulduğunuzda, ekran görüntüsünü alarak o objeyi Lens ile tarayabiliyorsunuz.

Google ’ın Akıllı Ekran Görüntüleri adı verilen ve Google Lens ile entegre olan bu yeni özelliğinden yalnızca Android kullanıcıları yararlanabilecek diyebiliriz. Çünkü bu özellik Google ’ın Android kullanıcıları için sunduğu 10.16 versiyonu ile otomatik olarak bu cihazları kullananlara yükleniyor.

Bu özellik ile birlikte arama yapan kullanıcılara iki farklı seçenek sunuluyor. Bunlar düzenle ve paylaş seçenekleri. Düzenle seçeneğini seçenler için fotoğraflarda bildiğiniz kırpma, döndürme gibi seçenekler söz konusu oluyor. Paylaş’ı seçtiğinizde ise bu yeni özelliği kullanmaya başlıyorsunuz denilebilir. Çünkü bu seçenek Google Lens ile birlikte çalışarak ekran görüntünüzü paylaşabilmenizi sağlıyor. Yani bu sayede örneğin sözkonusu görsele benzer görselleri bulabileceksiniz.

Peki Google akıllı ekran görüntüleri nasıl kullanılacak? Kimler kullanabilecek? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Rukiye Şenol

Rukiye Şenol

Merhaba, ben Rukiye İstanbul Üniversitesi İktisat 3. Sınıf öğrencisiyim. 11 yıldır Karate sporu ile ilgilenmekteyim ve milli sporcuyum. Burada ilgimi çeken ve bende merak uyandıran konular hakkında yazıyorum eğer senin de ilgini çekiyorsa Moblobi.Com da kendi köşemde bekliyorum :) Moblobi: https://moblobi.com/author/rukiye-senol/ E-posta: rukiyesenol9@gmail.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı