Game of Thrones Hayranları Siber Tehdit Altında!

Dijital platformlarda yayınlanan dizilerin en popülerlerinden biri olan Game of Thrones yeni sezonuyla geçtiğimiz günlerde hayranları ile buluştu. Ancak söz konusu dizi izleyen kişiler oldukça önemli bir siber tehditle karşı karşıya bulunuyor. işte detaylar…

Game of Thrones dizisi 2018 yılında zararlı yazılım barındırmış olan tüm korsan içeriklerin yüzde 17’sini tek başına oluşturmuş görünüyor. Bu içerikler 20 bin üzerinde kullanıcının saldırıya uğramasına da sebep oldu. Son açıklanan verilere göre de, popüler dizinin ilk bölümü yayınlandığı gün 24 saat içerisinde yasadışı yollarla tam 55 milyon kez izlenmiş  bulunuyor. Bu izlenmelerin bir bölümü yasadışı yayın yapan sitelerden indirerek ve bir bölümünde Torrent aracılığıyla gerçekleşmiş.

Game of Thrones izleyenler siber saldırganların yeni hedefi!

Yasadışı kaynaklardan indirilen film ve diziler, zararlı yazılımları yayabilmek için siber saldırganların sıkça kullandığı yöntemler arasında yer alıyor. Dolayısıyla bu yöntemle dizi izlemeyi tercih eden Game of Thrones hayranları da büyük bir risk altında bulunuyor. Özellikle dizinin yeni sezonunun yayınlandığı şu günlerde oldukça popüler olmasından dolayı siber saldırganların da hedefi olma potansiyelini yüksek oranda barındırıyor. Böyle bir durumda da diğer dizilere oranla bu diziyi izleyenler hedef olma potansiyelini daha yüksek oranda taşıyor.

Siber saldırganlar korsan içerik sitelerinde yer alan popüler televizyon dizilerinden yararlanarak zararlı yazılımları yayıyorlar. Bunları seçerken özellikle de geniş tanıtım kampanyaları düzenlenmiş olan aksiyon ve dram dizilerini tercih ediyorlar. Özellikle de izleyicilerin en fazla ilgi gösterdiği ilk bölümler ve yayınlanması merakle beklenen son bölümlerde zararlı yazılım bulunma olasılığı çok daha yüksek oluyor.

Bu dolandırıcılar insanların söz konusu dizilere olan sabırsızlığından ve bağlılığından yararlanıyorlar. Sahte dizi izleme bağlantılarıyla onları zararlı yazılımlar bulaştırıyorlar. Game of Thrones‘un da son sezonunun başlaması ile birlikte dizinin yeni bir bölümleri gibi gözüken zararlı yazılımların sayılarında da çok büyük ihtimalle artış yaşanmaya devam edecek. Kullanıcıların ve özellikle de son dönemde GOT izleyicilerinin özellikle bu konuda dikkatli olması gerekiyor.

Peki internetten dizi izliyorsanız ve özellikle son dönemde hedef haline gelmiş olan GOT yani Game of Thrones hayranıysanız dikkat etmeniz gerekenler neler? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı