En Popüler Programlama Dilleri (2023 Yeniden)

Popüler Programlama Dilleri her zaman merak konusu olmuştur. Gün içinde sürekli kullandığımız bilgisayarlar,telefonlar vb. elektronik cihazlar ve bu cihazlarda kullandığımız programlar, internette gezindiğimiz siteler,hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar artık çağımızın olmazsa olmazı haline geldi.

Peki bu cihazlar ve programların çalışma mantığını belirleyen,istediğimiz işlemleri yapmasına yarayan yazılımlar hangi programlama dilleriyle yazılıyor? Sizler için derlediğimiz dünyanın en popüler programlama dillerinden bazılarına gelin bir bakalım.

1. C/C++

1970’lerin başında Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX işletim sistemi için geliştirilen C dili dünyanın en çok kullanılan programlama dilidir.

Programlama dillerinin en başını çeken ve neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılan C dili,diğer programlama dillerinin temeli olarak kabul edilir. Programlama ve yazılıma merak salan ve yeni öğrenmeye başlayanlar için C dili önerilir.

2. Java

Java dili,1996 yılında James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış nesneye yönelik,çok işlevli ve interpereted(adım adım işletilen) bir programlama dilidir.

Özellikle eski mobil cihazlarda kullanılan,sonralarda farklı alanlar için de kullanılmaya başlanmış Java dilini hepimiz kullanmışızdır.Bir zamanların efsane mobil oyunu ‘’Snake (Yılan)’’, Java diliyle yazılmış bir oyundur.

 

3. Python

C dili anlatırken bahsettiğimiz gibi bir çok programlama dilinin sistem kaynağında C dili kullanılıyor.Python dili de bunlardan biri. Peki C dili var iken,neden bu dil ile başka bir programlama dili yazılmış?

Çünkü,Python dili kullanarak C ve Java dili ile aynı fonksiyonları kullanarak aynı işi gerçekleştirmeye yarayan kodu daha az satır ile sade bir şekilde yazabiliyoruz.

Peki Python’ı kimler hangi alanlarda kullanıyor? Bu sorunun cevabı ise şu şekilde; Nasa gizli uygulamalarını yazarken,en popüler arama motoru Google belirli bir çok işleminde ve bir çok kişinin merak ettiği hackerlar Python dilini tercih ediyor.

4. PHP

PHP,Personal Home Page’in kısaltılmışıdır. Yani PHP,kişisel web site tasarımında kullanılan bir dildir. HTML ve XHTML gibi web site tasarımında kullanılan diğer programlama dillerinin bazı noktalarda eksik kalması PHP ‘nin diğerlerinden daha çok kullanılan bir dil olmasını sağlamıştır.

Ayrıca PHP, Perl, Javascript ve C dillerine benzerliğinden dolayı kullanımı popülerleşmiş bir dil olmuştur.

Dünyada en çok kullanılan programlama dillerinden bazıları hakkında genel bilgiler vermiş olduk.Tabiki bu programlama dilleri haricinde oldukça fazla popüler ve birbirinden yararlı programlama dilleri mevcut.

Daha fazlasını ise sizlerin merakına ve araştırmacılığına bırakmak isteriz.Son olarak IEEE (Institute of Engineersand Everyone Else)’in hazırladığı 2017 nin en popüler programlama dilleri listesini sizlerle paylaşmak istedik. IEEE Spectrum’dan dileyenler ingilizce olarak da bunu buraya tıklayarak inceleyebilirler.


Siz en fazla hangi programlama dillerini kullanıyorsunuz, yorum bölümünden bizlerle ve okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Utku Tozan

Utku Tozan

Marmara Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği bölümünde öğrencilik yapmaktadır. Üniversite hayatı boyunca çeşitli klüplerde farklı görevlerde gönüllü olmuş ve bir çok etkinlikte rol almıştır. 2016-2017 yılları arasında IEEE Marmara Öğrenci Kolu'nda Robotics & Automation Society başkanlığı yapmış; robotik alanında projeler yaparak teknoloji dünyasına adımını atmıştır. 2017-2018 yıllarında ise IEEE Marmara Öğrenci Kolu'nda yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürmektedir.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı