Artık Çocuklara İsimleri Koyulurken Alan Adı da Alınıyor!

Dijitalleşen dünyada tıpkı kurumlar gibi bireylerin de kendi isimlerine ait alan adlarını ve sosyal medya hesaplarını almaları neredeyse bir gelenek ve de bir güvenlik unsuru haline geldi. Hatta ebeveynler artık isimlerine ait bir alan adına sahip olmanın kendi çocukları için dijital kimliklerini oluşturma yolunda önemli bir adım olduğunu düşünüyorlar ve bunun için de pek çok adım atıyorlar. İşte detaylar…

GoDady nin 2018 yılında yaptığı bir araştırmaya göre ebeveynler çocuklarının online varlıklarını daha doğum öncesinde düşünmeye başlıyorlar. Bu düşünceye kapılan anne ve babaların sayısında büyük bir artış meydana gelmiş durumda. Araştırmaya katılmış olan Y jenerasyonu ebeveynlerin yaklaşık yarısı (yüzde 48) çocuklarının olabildiğince erken yaşta online varlığa sahip oluyor olmasının oldukça önemli olduğunu düşünüyorlar. Araştırmaya katılan X jenerasyonundaki katılımcıların ise sadece yüzde 27’si onlarla aynı fikirde. Hatta bu araştırmaya göre her Y jenerasyonundaki her 5 ebeveynden 1 tanesi bulunan o sırada hangi alan adlarında kullanılabilir olduğundan hareketle çocuklarının adlarını değiştirdiklerini ya da değiştirmeyi düşündüklerini dahi belirtiyorlar.

Çocuğunun ismini boş olan alan adına göre koyanlar var!

İnternet artık hepimizin hayatı için vazgeçilmez bir parça haline geldi. Bu sebeple de online kimliklerimiz üzerinde kontrol sahibi olabilmek bu durumda oldukça önemli bir hal aldı. Her geçen gün çok daha fazla kişi çocuklarının gelecekteki dijital kimliklerini korumak ve bir eğitim aracı olarak kullanabilmek adına onlar için internette bir yer ayırıyor ve onların sahip olacağı bir alan adı ayırıyorlar. Pek çoğu çocukların ismine karar verdikleri anda hemen alan adını dahi satın alıyorlar. Hatta çocuklarının adına daha karar vermeden önce ilham alabilmek adına kullanılabilir alan adları bile araştıranlar var. Dolayısıyla bu trend artık anne babalar için bir puset almak kadar yaygın ve doğal bir hal almaya başladı.

Türkiye geneline bakıldığında halihazırda nüfusun yüzde 72’sinin internet kullanıcısı olduğu ve bu sayının gün geçtikçe daha da artmaya devam ettiği görülüyor. Nüfusun içerisinde büyük bir pay sahibi olan çocuklar ise hem internette hem de teknolojik cihazları oldukça erken yaşta intibaren kullanmaya başlıyorlar. Online platformlar ve araçlar da her geçen gün değişmeye ve gelişmeye devam ediyorlar. Tüm bu değişim ve gelişim içerisinde ise Anne ve babalar artık çocuklarının internetteki kendi kişisel alanlarını güvence altına almak istiyorlar ve isimlerine ait alan adlarını kaydettiriyorlar. Çünkü kendi alan adına sahip olmak çocuklara gelecekte güçlü bir online varlık oluşturma yönünde bir fırsat sunacağını inanıyorlar.

Çocukların gelecekteki online varlıklarını korumak istiyorlar!

Herhangi bir alan adına sahip olmak ya da çocuğunuza ait bir alan adı kaydettirmek; hemen ardından bir web sitesi kurmayı ya da farklı bir online hizmet satın almayı gerektirmiyor. Alan adı bugünden çocuğunuzun gelecekte internetteki yerini güvence altına almak adına kaydettirlebilir. Çocuğunuz bu alan adını kullanmaya hazır olana dek elinizde tutulabilirsiniz. Ancak alan adının her yıl yenilenmesi önemlidir. Böylece söz konusu alan adının başkalarının eline geçmesini veya farklı birileri tarafından satın alınmasını engelleyebilirsiniz. Alan adı kullanılana kadar her yıl yenilemeyi unutacağını düşünenler ise otomatik yenilemeyi aktifleştirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirler.

Çocuğunuzu ait alan adını pek çok kayıt alan adı satan şirketinden uygun fiyatlarla kaydettirebilirsiniz. Ama güvenli ve bilinen şirketler olmasına dikkat etmenizde fayda var. Alan adını satın alırken uzantı olarak .com veya.net gibi pek çok popüler alan adı uzantısı seçebileceğiniz gibi; .online,.istanbul ya da .space gibi farklı uzantılar da tercih edebilirsiniz. Çocuğunuzun oldukça fazla kullanılan ve yaygın bir ismi söz konusuysa .com veya.net gibi alan adı uzantıları önceden başkaları tarafından satın alınmış olabilir. Bu durumda başka bir alternatifi seçmeniz söz konusu olabilir.

Peki çocuklarının gelecekteki online varlıklarını korumak isteyenler alan adını satın almanın dışında başka neyi mutlaka yapıyorlar? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı