Apple’ın Mahremiyet Konusundaki İlginç Mesajları!

Apple ve Google arasında sık sık çekişmelere, tatlı bir rekabete şahit oluyoruz. Kimi zaman cihazlarında, kimi zaman mecralarında birbirlerine meydan oluyorlar. Bunun bir örneği de geçtiğimiz aylarda yaşanmıştı. Apple, kişilerin telefonlarındaki mahremiyet hakları konusunda Google’a üstü kapalı bir mesaj vermişti. Hem de bir reklam panosundan… Nasıl mı? İşte detaylar…

Apple ‘ın Google’a verdiği ilginç mesajda neler var?

Teknoloji devleri kimi zaman kullanıcılarının mahremiyeterini ihlal edebiliyorlar. Bunun örneklerini çok sayıda yaşadık. Bu devlerden biri olan Apple ise, tükecilerinin telefonlarındaki mahremiyetlerine dikkat çekmek amacıyla ilginç bir yönteme başvurdu. Hedefinde ise diğer dev Google vardı.

Apple bu amaçla, mahremiyet içerikli bir reklam panosu astı. Pano, Kanada’da bulunan, Google’ın SideWalk Labs organizasyonunun merkezine yerleştirildi. Panonun buraya yerleştirilmesinin de aslında manalı bir sebebi vardı.

SideWalk Labs, 2015 yılında kurulan bir kentsel dönüşüm projesi. Şehirlerin birer akıllı şehire dönüştürülmesini ve bu sayede de yaşanılan şehrin her anlamda iyileştirmesini amaçlıyor. Bu amaçla da, Toronto’nun bir bölümünü geleceğin verilerini kullanarak sensörler ve gözetleme kameralarının yardımıyla şehre dönüştürmeyi hedefliyor.

Google Toronto halkına toplanan verilerin kullanılmayacağı sözünü vermişti. Ancak bu durum yine de şehir halkının bu projeyi fütüristik bir korku filmi gibi görmesine engel olamadı. Hatta ABD’li bazı eleştirmenler Google’ın bu “distopya vizyonuna” karşı çıktılar. Bunun için Toronto meclisine yazı dahi gönderdiler. Google ’un bu yaptırımının demokratik olmadığını; bu projede Google ’ın değerleriyle Toronto’nun değerlerinin çatıştığını ve en önemlisi de halkın bu projeyi benimsemediğini dile getirdiler. Yapılmaya çalışılan bu kentsel dönüşüm işleminin ise distopyacı bir vizyon olduğunu savundular.

Tüm bunlardan hareketle Google ’a mesaj vermek isteyen Apple’da reklam panosunu bu SideWalk Labs organizasyonunun merkezine yerleştirdi. Panoya da, tüketicilerinin mahremiyeti konusundaki hassasiyetni belirtmek için, “Sizden uzak durma işindeyiz. Gizlilik. Bu iPhone!” yazısını yazdı.

Peki Apple gizlilik ve mahremiyet konusunda benzer neler yapmıştı? Türkiye’de bu konuda yaptığı reklam neydi? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Nur Hayta

Nur Hayta

İstanbul Medipol Üniversitesi Reklamcılık 4. Sınıf öğrencisiyim. Merakımın getirdiği dürtü ile araştırmayı öğrenmeyi ilke edindim kendime. Sanat ve edebiyat ise hayatımın vazgeçilmezi. Hayatın tek bir işle uğraşmak için çok kısa olduğunu düşünüyorum ve yaşamımı olabildiğince keyifli çeşitli aktiviteler ile doldurmaya çalışıyorum. Moblobi.com da ki köşemi takip ederek teknoloji dünyasındaki gelişmeleri benimle beraber öğrenebilirsiniz. Köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/nur-hayta/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı