5G ile Veri Hacmi 1000 Kat Artacak!

Birçoğumuzun heyecanlar beklediği ve üzerine uzun süredir pek çok çalışmanın ve projenin yürütüldüğü 5G teknolojisine tüm dünya ile birlikte ülkemizin de 2020 yılında geçmesi bekleniyor. 5G mobil altyapısı ile veri hacminin de 1000 kat artmasına olanak sağlanmış olacak. 5G ’nin bu olanaklarından yararlanmanın temelinde yatan ise yerel veri merkezlerinin sağladığı avantajlar bulunuyor.

Kısa bir süre önce 5G deneme çalışmaları konusunda, BTK yani Bilgi Teknolojileri Kurulu tarafından, operatörlere izin verildi. Bu sayede de 2020 yılında Türkiye’de hayata geçmesi planlanan 5G teknolojisi adına önemli bir adım atılmış oldu. Peki 5G ’ye geçtiğimizde hayatımızda neler değişiyor olacak? İşte detaylar…

5G teknolojisi ile bant kapasiteleri artıyor olacak ve gecikme süreleri ise 1 milisaniyenin bile altına iniyor olacak. Nesnelerinin interneti teknolojilerinden yararlanan, sensörler ile donatılmış akıllı binalarımız ve akıllı şehirler oluşacak. Her haberini heyecanla takip ettiğimiz ve hayatımıza yeni yeni giren sürücüsüz araçlar artık yaşamımızın bir parçası haline gelecek. Ve daha pek çok teknolojik gelişme hayatımızın içinde yerini alacak. Elbette bu gelişmeler veri merkezlerinin yüklerini de arttıracak. Tahmin edilenlere göre 2019 yılı itibariyle veri merkezlerinin trafiği 10 zerabaytın dahi üzerine çıkacak.

Peki 5G nin ekonomiye ve istihadama etkisi ne olacak? Burada veri merkezlerinin önemi ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı