5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek? - Moblobi.com
İnternet

5G Hayatımızda Neleri Değiştirecek?


Geçtiğimiz yıllarda 4G ve 4.5Ginternet hızının cihazlarımızı ve internetile kullandığımız pek çok şeyi etkileyişine tanık olmuştuk. Şimdi ise 5Ghızında internetin hayatımıza girişine hazırlanıyoruz. Peki 5G teknolojisi ne getirecek, neleri değiştirecek? İşte detaylar…

5G teknolojisi ne getirecek ve neler değişecek?

Mobilin kullanıcı sayısı tüm dünyada hızlıca artarken, pek çok cihaz artık internetüzerinden çalışırken, elbette kullanıcılar daha yüksek internet hızı talep ediyorlar. Hatta bu bir gereksinim haline dönüşüyor. Son olarak hayatımıza birkaç yıl önce giren 4.5Gteknolojisine alışmaya çalışırken 5Gkendi ismini tüm dünyaya duyurmaya başladı bile. Temelleri 2017 yılı itibariyle atılan 5G teknolojisinin test aşamalarının artık sonlarına gelinmiş durumda. Güney Kore’de kullanılmaya başlayacak teknolojinin tüm ülkelere yayılması ise 2022 yılını bulacak gibi gözüküyor. 5G teknolojisinin tüm dünya teknolojisine hız katması bekleniyor.

5G teknolojisinin temelinde 3 teknoloji yatıyor. Büyük veriler için yüksek hız, daha hızlı tepki ve yanıt alabilmek ile yüksek güvenlik. Bu üç temel özellik ise 5G teknolojisini gözlerimizde parlatıyor.

Öncelikle 5Gşu an kullanılan teknolojinin inanılmaz üstünde bir hız vadediyor. Bu hız ile birlikte dünyanın bir ucundan bir ucuna gerçekleştirilen bağlantıların hızında ciddi derecede bir artışın yaşanacağı biliniyor. Örneğin, telefonlarımıza film indirme süresinin şu an için en iyi ihtimalle bir buçuk saati bulduğunu biliyoruz. 5G teknolojisi ile birlikte tam uzunlukta bir filmi kısa sürede telefonlarımıza indirebiliyor olacağız. Dolayısıyla ultra HD bir filmi 1 saatte değil de 6 saniyede indirmemizi sağlayacak olan teknoloji kullanıcıları daha şimdiden heyecanlandırıyor.

5Gkonusunda öncelikle hız odağında birçok çalışma yapılıyor. Hatta sosyal medya platformlarında hız testlerinin şaşırtıcı görüntüleri paylaşılmaya başlandı bile. Hız ile birlikte 5Gçalışmalarında güvenlik konusunda da güçlü bir çalışma yürütüldüğü bilinenler arasında. Yani içerdiği gizli data ve analizleri mümkün olduğunca güvenli bir şekilde saklayacağı bir ağ çalışması yürütülüyor.

Peki Türkiye 5G teknolojisine hazır mı? Şu an Türkiye’de bu konuda hangi çalışmaları yürütüyor? Hangi yıl 5G teknolojisini kullanmaya başlayabileceğiz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı