2028 Yılında İnternet Nasıl Olacak?

Dragonfly isimli proje interneti günümüz koşullarıyla şekillendiriyor. 2028 yılında internet nasıl bir yapıya mı bürünecek? Yeni soğuk savaş interneti iki ayrı noktaya ayıracak. Birini ABD, diğerinin kontrolünü ise Çin sağlayacak. İnternetin yakın gelecekte gerçekleşecek olan senaryosu Çin ve ABD liderliğinde iki ayrı internet olduğunu  bizlere vurgulanıyor.2028 yılında internetin iki farklı sürümüyle karşılaşabileceğiz. Şu anki en güçlü senaryo bu ve bu bir ayrılık niteliği taşımıyor. Çin öncülüğünde olan bir internet ve Çinli olmayıp da ABD tarafından yönetilen bir internetimiz olacak diyebiliriz.

Çin’de internet alanında oluşan bu ürün ve hizmetler karşısında, ülkede oluşan sansür ve internet üzerindeki kontrol girişimlerinde gerçek bir tehlike barındırdığının   altını çizen araştırmacılar Google’ın Çin’e özel yaptığı sansürlü bir arama motoru geliştirdiği yönünde çıkan bu haberlerin olduğu bir zaman dilimi içerisinde gelmesi ise dikkatleri üzerine çekti.Bu zamanlama oldukça manidar gibi duruyor.

Peki Google’ın bu duruma tepkisi ne oldu? 2028 yılına geldiğimiz zaman bizim internet dünyamız ikiye bölünecek, neden?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı