Yoksa Dünya Birgün Mars’a Mı Dönüşecek?

Bugünlerde en çok konuşulan konulardan biri de hiç kuşkusuz ki Mars ve Mars‘ta yeni bir yaşam kurulabilir mi konusunda yapılan araştırmalar ve gelişmeler. Biz de bu haberimizde hepimizin merak ettiği bir konudan bahsediyoruz. Mars‘ın atmosferine ne oldu ve Dünya da bunca teknolojik gelişmeye rağmen birgün Mars‘a dönüşebilir mi? Biz insanlar gerçekten birgün Mars‘ta yaşayabilecek miyiz? Hepsi haberimizde…

Gezenlerin manyetik alanları yaşam döngüsünün oluşmasında önemli bir rol oynuyor, tıpkı Dünya‘da olduğu gibi. Bugünyakından araştırdığımız yaşam belirtisi aradığımız Mars‘ın atmosferine ne oldu? Dünya‘da bir gün atmosferini kaybederek Mars gibi çorak bir gezegene dönüşebilir mi?

Uzayda meydana gelen meteor ve rüzgar fırtınalarından Dünya‘daki atmosfer sayesinde korunuyoruz. Atmosfer bir nevi dünyadaki yaşam döngüsünü sağlayan bir katman görevini görüyor. Bir zamanlar Mars da yaşamın ve bunun temel kaynağı olan suyu destekleyecek bir  atmosfer yapısına sahipti. Peki bu atmosfer nasıl yok oldu?

Bununla ilgili bilim insanlarının 2 teorisi var. Birincisi Mars’a büyük bir gök taşının çarpıp atmosferini yok ettiği yönünde, ikincisi ise bu yok oluş sürecinin milyonlarca yıl süren güneş fırtınalarıyla atmosferini kaybettiği yönünde. Mars’ın atmosferinin nasıl yok olduğuna ilişkin sorular 2015 yılında MAVEN adlı uzay aracından alınan verilerle cevap bulundu. Bu verilere göre Mars manyetik alanını yitirdi ve yüzeyindeki su buharlaştı. Bu buharlaşmayla su, radyasyonun da etkisiyle hidrojen ve oksijene ayrıldı. Hidrojen ise atmosfere kaçarak yok oldu. Oksijen yeryüzünde oksitlenerek Mars‘ın kırmızı toprak yapısını oluşturdu.

Peki işte asıl soru: Dünya da bir gün Mars gibi çorak bir gezegene dönüşebilir mi? Ve işte o tedirgin edici cevap…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Gülsüm Kutlu

Gülsüm Kutlu

Akdeniz üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstri ilşkileri bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Ayrıca konservatuarda yan flut öğrencisiyim. Moblobi.com da "Gülsüm'ün Teknoloji Dünyası" köşemde teknoloji ile ilgili bilgileri sizinle paylaşacağım.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı