Tatilde Gözetleme Cihazlarına Dikkat!

Tatil yaklaşıyor. Pek çoğumuz tatilimizi geçirmek için otelleri tercih ederken; bazılarımız ise kiralık ev veya odalar tutuyor. Bazı kötü niyetli kişiler ise gizli kameralar ile kiralık odalarda kalanları izleyebiliyorlar. Hatta bazen dizüstü bilgisayarlarınız veya telefonlarınız bile hedef alınabiliyor. İşte seyahatlerinizde sizi bekleyen riskler ve bu gibi kötü durumlarla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gerekenler…

Kiralık odalarda yaşanan gizli kamera problemi güvenlik sektörünü uzun zamandır meşgul ediyor. Bu kameralar özellikle politikacıları, gazetecileri, seyahat eden iş insanlarını veya pek çok kişiyi hedef alabiliyor.

Bunun bir örneği yakın zaman önce İrlanda’da yaşanmış. Nisan ayında İrlanda’da bir aile tatil için bir ev kiralamış. Tatil sırasında ise kaldıkları evin yangın alarmına gizlenmiş bir gizli kamera bulmuşlar ve görüntülerinin çekildiği ve canlı yayınlandığını tespit etmişler. Bu elbette yaşanan örneklerden sadece bir tanesi. Bunun gibi seyahatler sırasında gizli gözetleme faaliyetleri büyük bir problem ve gün geçtikçe daha da büyüyen bir risk haline geldi.

Aslında seyahat edenleri bekleyen tek problem de bu değil. Çünkü telefonları veya dizüstü bilgisayarları gibi dijital cihazları ve bunların içlerinde yer alan bilgileri de hedef alınabiliyor. Peki seyahat sırasında hangi risklerle karşılaşabiliriz? Kendimizi bu risklerden korumak için neler yapabiliriz? Kaspersky Lab karşılaşabileceğiniz riskler ve alabileceğiniz önlemler konusunda bazı bilgiler paylaştı. 

Tatil ve seyahatlerde hangi gizli riskler ile karşılaşabiliriz?

Örneğin otelinizin odasında veya kiralamış olduğunuz dairenizde sizi gözetlemekte olan herhangi bir gizli kameraveya sizi dinleyen bir mikrofonun bulunup bulunmadığını anlamak için yanınızda bir radyo frekans tarayıcı götürebilirsiniz. Bu çok pratik ve internetten çok kolay satın alabileceğiniz bir araç. Radyo frekans tarayan bu araç, kablosuz mikrofon veya kameraların yaydığı elektromanyetik dalgaları arıyor ve böylece gizli kamera ve mikrofonları bulmanızı sağlıyor. Mesela bu araç üzerindeki kırmızı led ışık sayesinde kameraları çok kolay tespit edebilirsiniz. Çünkü kamera lensleri, diğer farklı yüzeyler ile kıyaslandığında çok saha belirgin bir şekilde ışık yansıtır. Bu sebeple radyo frekans tarayıcının üzerindeki Led ışık, bu tip gizli kameralara tutulduğunda ve üzerindeki kırmızı camdan baktığınızda parlak kırmızı bir nokta görürsünüz ve bu da size bir gizli kamera tarafından izlendiğinizi hemen gösterir.

Hatta bunun için çok daha pratik bir yöntem de var. Mobil telefonunuzu da kızılötesi aydınlatma kullanan kameraların olup olmadığını tespit etmek için kullanabilirsiniz. Çünkü telefonlarımızdaki kameralarımız da kızılötesi ışınları tespit edebiliyor. Ancak hemen belirtelim: iPhone gibi bazı telefonların kızılötesi ışın filtresi bunun için oldukça güçlü olabiliyor.

Gizli kablolu olan mikrofonlardan korunmak ve gizlice dinlenmeyi önlemek için ise en pratik yöntem arka planda gürültü yapmak. Örneğin musluktan akan su sesi ya da Noisli.com’daki sesler gibi sesleri kullanarak gizli ses kayıtlarını bozabilir, alınmasını engelleyebilirsiniz.

Tatil ve seyahatlerde gizlilik için hangi önlemleri alabiliriz?

Seyahtlerinizde gizli kameralardan, gizli mikrofonlardan, dijital cihazlarınız veya akıllı telefonlarınızdan gizlice izlenmemeniz için işte birkaç ipucu:

  • Hiçbir eşyanızı özellikle de dijital ve mobil cihazlarınızı hiçbiryerde başıboş bırakmamaya özen gösterin. Özellikle de otel odanızdan ayrılırken; kullandığınız cihazlarınızı da yanınıza almaya çalışın.
  • Dizüstü bilgisayarınızın kendi klavyesini kullanarak ve kablolu bir mouse kullanarak; seyahtlerinizde risk oluşturabilecek güvensiz wifi bağlantılardaki risklerden korunabilirsiniz.
  • Seyahatlerde aunalar izleme açısından bazen kötü niyetli kişiler tarafından kullanılabiliyor. Bu sebeple iki yönlü ayna olup olmadığını mutlaka tespit edin. Bunun en basit yöntemi şöyle: Parmağınızı aynanın üzerine koyun. Eğer parmağınız ve yansıması arasında bir boşluk oluşuyorsa bu ayna normal bir aynadır. Ancak eğer parmağınız ve yansıması arasında bir boşluk bulunmuyorsa o za zaman sözkonusu aynanın iki yönlü olma ve izleniyor olma ihtimaliniz olabilir.

Peki seyahatlerimizde gizliliğimizi korumak için başka hangi önlemleri alabiliriz? Eğer otel odasının wifi bağlantısını kullanmak zorundaysak nasıl basitçe korunabiliriz? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Onur AYDIN

Onur AYDIN

Yeni Dünya insanlarına... Moblobi: https://moblobi.com/author/onur-aydin/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı