Silinen Fotoğraflar Nasıl Kurtarılır?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte fotoğraf ve video kültürümüzde önemli değişiklikler meydana getirdi. Eskiden kullandığımız fotoğraf makineleri yerini akıllı telefonlarımıza ve akıllı cihazlara; baskısını heyecanla beklediğimiz 24- 36 poz fotoğraflar ise yerini sınırsız sayıda ve sınırsız efektlerle çekildiğimiz fotoğraflara bıraktı. Durum böyle olunca fotoğraf ve video saklama alışkanlıklarımız da elbette değişti. Evimizin baş köşesinde duran ve misafir sohbetlerimizin vazgeçilmezlerinden olan albümlerimiz yerini dijital ortamda  saklamamızı sağlayan çeşitli bulut teknolojilere, sosyal medya platformlarına, harici disklere ve SD kartlara bıraktı.

Fotoğraf ve videolarınızı neden kaybetmiş olabilirsiniz?

fotoğraf ve videolarınızı artık dijital ortamlarda tutmaya başladık. Çok sayıda fotoğraf ve videoyu kameraya da telefonlarında barındırmak isteyenler ise bu cihazların hafıza yetersizliği sebebiyle, çözümü SD kart gibi ekstra depolama ürünlerinde buldu. SD kart gibi çözümler günümüzde yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Ancak bu çözümler aynı zamanda pek çok veri ve dosya kaybı vakasına da konu oldu. Çünkü kamera ve telefonlarımızda depolama cihazı olarak kullandığımız SD kartlar ne yazık ki kolayca hasar görebiliyorlar. Bu da SD kartlardaki video ve fotoğraflarımıza bir daha erişemiyor olmamıza sıklıkla sebep olabiliyor.

SD kartlar yalnızca kolay hasar aldığı için değil; bunun dışında video ve fotoğrafların taşınması sürecinde hataların oluşması, kaza ile silinmesi, dosyaların üzerine başka verilerin yazılması, yanması ya da sıvıyla temas etmesi gibi sebeplerle fiziksel zarar meydana gelmesi sebeiyle de risk taşıyor. Bunun yanı sıra depolama sürecinde aksaklık yaşanmasın sebebiyle de sık sık veri kaybına sebep olabiliyor. Veri kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal, telefon ve fotoğraf makinelerinde kullandığımız bu SD kartlarda ortaya çıkabilecek veri kayıplarını önlemek adına önerilerde bulundu. İşte size SD kartlarınız da ki fotoğraf ve videolarınızı korumanız ve kurtarmanız için bazı ipuçları:

Silinen fotoğraf ve videolar nasıl kurtarılabilir?

  • Eğer bilgisayarınızda bir aşağı oluşturmaktadır ve gerekli yedeklemeleri  de zamanında yapmazsanız ani bir kayıp durumunda çok uğraşmanız gerekebilir. Bu  sebeple de düzenli olarak önemli video ve fotoğraflarınızı mutlaka yedekleyin.
  • Günümüzde çok sayıda  vaka video ve fotoğraflarımızı farklı bir lokasyona taşırken meydana gelen dikkatsizlikler den kaynaklandığını gösteriyor. Bu sebeple de video ve fotoğraflarınızı bir konumdan diğerine ya da bir cihazdan farklı bir cihaza taşırken her adımda çok dikkatli  olmanızı öneririz.
  • SD kartınızda bulunan video ve fotoğraflarınıza ulaşamıyorsanız, kartı hemen cihazınızdan çıkartın. Eğer bu sorunu fark ettikten sonra bilinçsizce kartınızı düzeltmeye çalışırsanız veya söz konusu anda hala daha ulaşabildiğiniz dosyalar sebebiyle bu kartı kullanmaya devam ederseniz; hasarı arttırarak dosyalarınızın kurtarılma ihtimalini düşürebilirsiniz.
  • SD kartlarda veri kaybına yol açan sebeplerden biri de kartınızdan bilgisayarınıza yaptınız veri transferi sırasında eğer kartın bağlantısını bir anda keserseniz bu durum veri kayıplarına yol açabilir. Dolayısıyla tüm video ve fotoğrafları transfer işlemi bitene dek beklemenin ve işten tamamen bittiğinde kartınızı güvenle kaldırma seçeneğini kullanarak bağlantıyı kesmeniz önemlidir.
  • SD kartınızdaki dosya kayıplarının sebeplerinden biri de son zamanlarda indirmiş olduğunuz sorunlu bir uygulamadaki olası donanım hataları olabilir. Bu sebeple herhangi bir dosya kaybı ile karşılaştığınızda son günlerde indirdiğiniz uygulamaları gözden geçirmenizi ve eğer riskli olduğunu düşündüğünüz bir uygulama söz konusuysa bunu silerek yeniden verilerinize erişmeyi denemenizi tavsiye ederiz.

Peki yedek alma konusunda tavsiye edilen yöntem nedir? Video ve fotoğraf kayıpları söz konusu olduğunda başımıza gelebilecek en kötü senaryo hangisidir? Eğer dosyalarınızın üzerine yanlışlıklar başka veriler kopyaladıysanız ne yapmalısınız? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı