Mikrodalga Fırın Avantajları?

Mikrodalga fırın isminden de anlaşılacağı üzere, mikrodalgalar yardımıyla yiyecekleri veya buz tutmuş ürünleri çözmek ya da ısıtmak için kullanılıyor.

Mikrodalga fırınlar isminden de anlaşılacağı üzere, mikrodalgalar yardımıyla yiyecekleri veya buz tutmuş ürünleri çözmek ya da ısıtmak için kullanılıyor. Elektrikli mikrodalga fırın, içerisindeki elektrik enerjisini mikrodalga radyasyonuna dönüştürüyor, ortaya çıkan enerji yiyeceği sıcak hale getiriyor.

Mikrodalgaların avantajları olduğu biraz da olsa dikkat edilmesi gereken yanları bulunuyor.

Mikrodalga Fırın Avantajları:

1-Daha Hızlı Isıtma

Bildiğiniz gibi mikrodalga fırının yemek ısıtması daha az zaman alıyor. Bunun temel nedeni, su moleküllerinin yansıyan mikrodalgalar tarafından titreştirilmesi. Bu dalgalar su moleküllerini saniyede yaklaşık bir milyon kez titreştiriyor, bu da bir mikrodalga fırında hızlı pişirme ile sonuçlanıyor. Klasik fırında cihazın ısınmasını çok daha uzun bekleyebiliyorsunuz.

2-Tat Kaybı Olmuyor

Hızlı pişirme özelliği sayesinde yiyecekleri yakmadan kolayca pişirebiliyorsunuz. Bu kısa pişirme işlemi sayesinde herhangi bir tat ya da besin değeri kaybı söz konusu olmuyor.

3-Kolay Temizleme

Diğer mutfaktaki cihazların aksine, mikrodalga fırın içerisindeki haznenin temizliği oldukça kolay. Bu mikrodalganın en avantajlı yönlerinden biri. Mikrodalga fırın sadece yiyecekleri sıcaklaştırdığından, yemeğin bulunduğu kabın haricinde, fırın içerisinde kirli bir yüzey ile karşılaşmıyorsunuz.

4-Buz çözme

Acil bir buz çözme işlemine ihtiyacınız varsa kısa süreli bir pişirme programı kullanarak, buz çözme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 5-10 dakikada buz çözme işlemi gerçekleştirebiliyor ve saatler süren zahmetten kurtulabiliyorsunuz.

5-Enerji tasarrufu

Mikrodalga fırınlar normal fırınlara göre daha az enerji tüketiyor. Mikrodalga fırının gücü 600 – 1200 watt civarında. Normal bir fırına göre daha az güç tükettiği gibi bütçe konusunda da yardımcı olabiliyor.

Mikrodalga fırınların avantajları olduğu gibi kullanırken bazı noktalara dikkat etmeliyiz.

Mikrodalgalar, yiyecekleri su molekülleri ile pişirir ve bundan dolayı içerisindeki suyu azaltır bu durumda kuru yiyecek oluşmasına neden olabilir. Bundan dolayı yemeğinizi yeterince su içerdiğine emin olduktan sonra pişirmeli ya da pişirmeden biraz daha fazla su eklemelisiniz.

Sızıntı gibi bir durum, ancak fırının pişirme haznesinin yüzeyinde delikler ve hasar oluştuğunda, kapının yanlış çalıştığı vb. durumlarda meydana geliyor. Mümkün olduğunca mikrodalga fırınınızın kapalı olduğundan emin olun.

Siz de en iyi mikrodalga fırınları incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı