Siber Saldırganların Hedefi Kamu Kurumları Oldu! - Moblobi.com
Yaşam

Siber Saldırganların Hedefi Kamu Kurumları Oldu!


Bildiğiniz gibi Venezuelabir süredir ekonomik ve sosyal bunalımlarla uğraşıyor. Bu sorunların arasına bir yenisi daha eklendi ve Venezuelaşimdi de siber saldırganların hedefi oldu. Macheteadlı saldırı nasıl gerçekleşti? Bu saldırı kimleri hedefliyor ve korunmamız için ne yapmamız gerekiyor? İşte detaylar…

Machete adlı bu tehlike nedir?

Venezuela’daki siber saldırılarda hedef kamu kurumları oldu.Saldırganlar Macheteadlı kötü yazılımı kullanarak gigabaytlarca veriyi çaldı. Saldırıya uğrayan cihazların yüzde 75 i, eğitim, askeri güçler, polis ve dışişleri sektörlerine ait cihazlardan oluşuyor. Bu saldırıdan yalnızca Venezueladeğil komşu yakın bölgelerden olan Kolombiya ve Ekvator da etkilendi.

Kullandığınız cihazlarda eğer gerekli güncellemeleri yapmıyorsanız saldırganların hedefi haline gelebilirsiniz. Siber saldırganların bu amaçla kullandıkları pek çok yazılımve yöntem var. Bunlardan biri olan Macheteadlı zararlı yazılımları piyasaya süren bir şebeke de var.Bu şebekenin yine Macheteismiyle faaliyet gösterdiği düşünülüyor.

Bu grup sözkonusu kötü niyetli yazılımlarının güncellemelerini sürekli yapıyor. Oldukca teknik bilgiye de sahip olan bu grup, ele geçirilmesi gereken değerli bilgilerin hangisi olduğunun tespitini yapabiliyor. Uzun yıllardır hedefine Latin Amerika ülkelerini alan çete, yaptığı saldırılardan sonra stratejiler geliştirmiş.

Peki Machete saldırısı nasıl gerçekleşiyor? Bu zararlı yazılımdan ve bu gibi tehlikelerden korunmak için ne yapmak gerekiyor? Siber saldırıya uğrayan kişileri hangi büyük tehdit bekliyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı