Koronavirüs’ten Koruyan Yapay Zeka Geliştirildi!

Yüzüne dokunma adlı internet sitesi size bağırıyor...

Tüm dünyayı tehdit eden Koronavirüs ‘den korunmak için ellerimizi sık sık yıkamamız gerekiyor. Yıkayamadığımız anlarda ise de ellerimizle yüzümüze dokunmamız gerekiyor. Fakat günde sayısız kere yüzümüze dokunduğumuz için bir anda bunu engellemek oldukça zor.

Koronavirüs ‘ten korunmabilmeniz için; yüzünüze dokunmanızı azaltacak bir internet sitesi geliştirildi. Bu internet sitesinin adı “Donottouchyourface” yani “Yüzüne dokunma“. Site, Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu günlerde elinizi yüzünüze koyma alışkanlığınızdan kurtulmanızı amaçlıyor. Yapay zeka sayesinde siz yüzünüze dokunduğunuz anda sizi uyarıyor. Peki Corona virüs kapmanızı önlemeyi amaçlayan bu siteyi nasıl kullanabilirsiniz? İşte detaylar…  

Koronavirüs salgını için nasıl bir yapay zeka geliştirildi?

Koronavirüs sebebiyle binlerce insan hayatını kaybetti. Ülkemizde de görülen bu salgın sebebiyle insanlar evlerinden çıkamıyor; hatta işlerine gidemiyorlar. Apple, Starbucks gibi dünya markaları bile mağazalarının kepenklerini indirdiler. Henüz tedavisi bulunamayan bu virüsten korunmanın yolları aranıyor. Hatta bazı fırsatçılar bu zor zamanda maske, kolonya, el dezenfektanı gibi ürünlerin fiyatlarını yükseltmeye başladılar. Hatta öyle durumlar yaşandı ki kağıt mendiller bile tükendi ve bazı ülkelerde gazeteler boş sayfa basar oldular.

Uzmanlara göre Koronavirüs ‘e yakalanmayı engelleyen önemli bir husus da ellerin sık sık temiz tutulması. Özellikle tramvay gibi toplu taşıma alanlarında bulunan kişilerin yüzlerine dokunmaları oldukça tehlikeli. Bu virüs sadece solunum yoluyla bulaşmıyor; Corona virüs pek çok yüzeye de tutunabiliyor. Özellikle elimizden düşürmediğimiz telefonlarımızın ekranları da virüslerin yaşayabilmeleri için uygun bir ortam.

Koronavirüs ‘den korunmak için ilk almamız gereken önlem sık sık ellerimizi yıkamak ve olabildiğince az yere dokunmak. Özellikle yüzümüze mümkün olduğunca az dokunmamız gerekiyor.Bunun için yapay zeka teknolojisinden yardım alındı. Yüzümüze daha az dokunmamızı sağlayacak Donottouchyourface yani Yüzüne dokunma isimli bir site geliştirildi.

Yapay zeka yüzünüze dokunduğunuzu nasıl anlıyor?

Türkçe olarak “yüzüme dokunma” anlamına gelen bu internet sitesi; yüzünüze dokunduğunuz anda oldukça tiz bir sesle bağırmaya başlıyor. Bu uyarı sayesinde o anda farkında bile olmadan yüzümüze dokunduğumuzu anlayıp hemen önlem alabiliyoruz. Hatta zamanla bu sese maruz kalmamak için yüzünüze dokunma alışkanlığından vazgeçiyorsunuz.

Koronavirüs ‘ten korumayı amaçlayan bu siteyi kullanmak için öncelikle: Siteyi açtığınızda ilk olarak kameraya erişim izni vermeniz gerekiyor. Çünkü arka planda sizin hareketlerinizi izleyecek olan bir yapay zeka bulunuyor. Bu yapay zeka sayesinde yüzünüze dokunduğunuz tespit ediliyor. Kameraya erişim izni verdikten sonra ise elleriniz temizken ve hijyenik bir ortamdayken; ilk yapmanız gereken yüzünüzün her yerine dokunmak. Böylece önce yapay zeka sizin hareketlerinizi öğrenmiş oluyor.

Peki sizin hareketlerinizi öğrenen bu yapay zeka nasıl uyarıda bulunuyor? Sessiz bir ortamdaysanız bu uyarıyı nasıl alabilirsiniz? Kameraya erişiyor olması güvenlik sorunu doğurur mu? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Esmanur Yaşar

Esmanur Yaşar

Merhaba ,Ben Esmanur.İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü 2.Sınıf Öğrencisiyim. Kendimi hayallerini bulutlara nakışlamış bir deli olarak tanımlıyorum. Python öğreniyorum ve ekonomiyi yakından takip ediyorum. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın! https://moblobi.com/author/esmanur-yasar/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı