Klavye Yazınız Sizi Ele Veriyor!

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda önemli bir konuma gelmesi ile birlikte birçok şahsi ve gizli olan bilgi artık bilgisayar ortamlarında saklanır hale geldi. Ancak kötü amaçlı kişilerin eline geçme riski sebebiyle de bu bilgilerin korunması da bir o kadar zor hale geldi. Kimlik doğrulama yöntemleri arasında bir yenisi daha eklendi. Şahsınıza özel nitelikleri içinde barındıran klavye hareketleriniz…

Şahsınıza özel olan klavye yazınız sanal ortamda kimlik doğrulama için kullanılabilir mi?

Bilgisayar ve internet sistemleri üzerinde farklı kimlik doğrulama yöntemleri bulunuyor. Bu kimlik doğrulama yöntemleri sadece sanal ve online ortamlarda karşımıza çıkıyor. Sanal ortamlarda ya da teknolojik ürünlerde çok farklı ve gizli kimlik doğrulama yöntemleri olsa da; her birinin paylaşıldıktan sonra kopyalanması ve bunun sonucunda emek hırsızlıklarının olması günümüz teknolojisi ile mümkün hale gelmiş durumda.

Klavye yazınız ile kimlik doğrulama nasıl kullanılıyor?

Buna bir alternatif çözü ise; bir kişinin tıpkı el yazısında ve karakterinde olduğu gibi klavye yazısında karakterinin analiz edilmesi ve klavye yazısında kimlik doğrulamasının kullanılması yönünde. Bu işlemler genellikle bir kod yardımıyla kullanılır. Peki klavye yazımızdan nasıl kimliğimizi bulabilirler diye sorabilirsiniz; kısaca açıklayalım:

Tuş vuruş yöntemleri, çeşitli algoritmalar, çeşitli metotlar, veri algılama, senaryo yöntemleri bunu sağlayabiliyor. Klavye yazısı ile kimlik doğrulamada bir tuşa basma ve çekme arasında geçen süre ya da tuşa uygulanan kuvvet, aynı harf tekrarlarında oluşan çekmeler, hatalı yazı oranları da kullanılabiliyor.

Peki nasıl kimliğimiz anlaşılıyor? Bu yöntem gerçekten bizi koruyabilir mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı