Kafe ve Restoranlarda Kredi Kartı Kullananlar Dikkat! - Moblobi.com
Yaşam

Kafe ve Restoranlarda Kredi Kartı Kullananlar Dikkat!


Teknolojinin hayatımıza getirdiği en önemli kolaylıklardan biri de şüphesiz ki ödeme sistemleri alanında yapılan yenilikler. Artık nakit taşımak yerine kartlarınızla kolaylıkla ödemeyapıyoruz. Hatta artık pek çoğumuz temassız ödemeyöntemlerini tercih ediyoruz.

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız bu ödeme teknolojileri Amerika‘da siber saldırganların hedefi olmuş durumda. Amerika‘daki ödemehizmeti sağlayıcılarından olan NCBP şirketinden 139 müşterisine kötü amaçlı bir yazılım bulaştı. Bu zararlı yazılımın tüketicilerin kart bilgilerini çalan kötü amaçlı bir yazılım olduğu ortaya çıktı. Müşterilerin pek çoğunun da restoran ve kafeler gibi günlük işlemi fazla olan yerler olması sebebiyle; buralardaki ödeme sistemini kullanan tüketiciler de zor durumda kaldı. Üstelik bu saldırı 21 gün boyunca fark edilemedi. Yaşanan bu durum ise söz konusu ödeme sistemini kullanan müşterilere etkiledi ve kart bilgilerinin risk altında olduğu paylaşıldı.

POS cihazlarına yapılan saldırı ile kişisel bilgiler ele geçirildi…

NCBP şirketine yapılan bu saldırı tam 21 gün sürdü. Siber saldırganlar hedefledikleri 139 kafeve restoranda; kartlarını kullanan tüketicilerin ad ve soyadları, kredi kartı numaraları, kartlarının son kullanma tarihleri ve cvv güvenlik kodu bilgilerini ele geçirdiler.

Şirket durumu fark eder etmez müşterini hemen bilgilendirdi. Ancak 21 gün boyunca yemek yemek ya da kahve içmek amacıyla bu restoran ve kafeleri kullanan tüketicilerin hangilerinin zarar görmüş olabileceklerini belirlemek ne yazık ki mümkün değil. Dolayısıyla bu mekanlarda kredi kartı kullanan tüketicilerin tümü risk altında bulunuyor.

Peki bu gibi ödeme sistemleri ya da pos cihazlarına yapılan saldırılardan nasıl korunulabilir? Ne gibi önlemler alınabilir? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı