Telefonunuzdan İş Amaçlı Rahatsız Edilmemek için Yapmanız Gerekenler!

İş hayatınızda sürekli telefonunuza ve e-postanıza bakmanız bekleniyorsa bu durumu nasıl dengeleyebilirsiniz? Ne gibi önlemler alabilirsiniz?

Günümüz dünyasında hepimiz daha çok çalışıyoruz. İşe olan bağımlılığımız ise kullandığımız teknolojik cihazların imizi eve taşımasından ötürü her geçen gün artıyor. İşe harcanan koca vakit hem insan sağlığını hem de psikolojisini çoğunlukla olumsuz etkiliyor. Bu durum ise bireylerin performansında düşüş meydana getiriyor. İş ve özel hayat dengesi bozuluyor. Gecenin bir yarısında gelen maillerin ve aramaların cevaplanması bekleniyor. İş hayatınızda sürekli telefonunuza ve e-postanıza bakmanız bekleniyorsa bu durumu nasıl dengeleyebilirsiniz? Ne gibi önlemler alabilirsiniz? İşte ipuçları…

İş ve özel hayat dengesi bozulanlar: Telefonunuzdan iş amaçlı sık sık rahatsız ediliyorsanız dikkat!

Kariyer yapabilmek adına, neredeyse her an inizin başında olmanız gerektiği düşünülüyor. Bu tempo da insan ruhunun tükenmesini hızlandırıyor. Hatta çoğu zaman çalışanların kariyerlerinde ilerlemeyi zorlaştırıyor. Teknoloji o kadar ilerledi ki artık çalışma hayatı mekan ve zaman bağımsız hale geldi. Her şirket çoğunlukla çalışanlarına mobil olduklarında da ulaşılabilir olmaları adına telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar vermeye başladı. Bu durum ortaya çıkan miktarını arttırdı ancak çalışanların İş ve özel hayat dengesinin bozulmasına yol açtı. Gelişen teknoloji ve iletişim araçlarının bu duruma sebep olmaması yani iş ve özel hayat dengesini sarsmasına engel olmak için işte size birkaç ipucu:

  • İş bilgisayarınızı iş yerinde bırakın

Eğer işiniz evden çalışmayı gerektirmiyorsa ve dizüstü bilgisayarınızı şirketiniz size sağladıysa onu yerinde bırakabilirsiniz. Tabi pazartesi gününe yetiştirmeniz gereken bir sunum yoksa. Aksi durumda sadece ofis içinde çalışmayı deneyin, işlerinizi evde halletmek için dizüstü bilgisayarınızı taşımayın.

  • İletişim ağlarınızı sınırlayın

İş arkadaşlarınız ve ortaklarınız ile birden fazla iletişim kanalı kullanmamanız gerekiyor (e-posta, Google Sohbet…). Örneğin tek e-posta adresi kullanmayı deneyin iletişimi tek bir noktada toplamak daha az kontrolcü olmanızı sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda birden fazla iletişim kanalına sahip olmanın; stresi arttırdığını, odaklanmayı azalttığını dolayısıyla üretkenliği azalttığı tespit edildi.

  • İş arkadaşlarınızın iş amaçlı size mail ile ulaşmasını isteyin

Siz çalışırken arkadaşınızın zamanınızı çalmasına asla izin vermemelisiniz. Size bir şey danışması gerektiğinde bunu e-mail ile size iletmesi gerektiğini belirtmelisiniz. Bir le meşgulken patronunuz dışında iş arkadaşlarınızın soruları için odak noktanızı dağıtmamanız gerekir. Uyarınızı dikkate almayan iş arkadaşlarınız olursa bu durumu patronunuza bildirmekten çekinmemelisiniz.

Peki kişisel iletişim araçlarınızı özel tutmak için mutlaka ne yapmalısınız? Arkadaşlarınızın bu tutumlarınızı garipsememesi için hangi davranışı sergilemeniz önemli? Koyduğunuz sınırları benimsetmek için yapmanız gereken en önemli şey ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Busenaz Mutlu

Busenaz Mutlu

Merhaba! Ben Busenaz, Sosyoloji alanında lisans eğitimimi tamamladım. Dijitali anlaşılır bir hale getirmek adına Moblobi’de yazılar yazıyorum. Moblobi’de yazılarımı disiplinlerarası bilgi birikiminden yararlanarak hazırlamaya gayret ediyorum. Yazılarımı incelemeniz için sizleri köşeme bekliyorum.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı