İnsan Beynine Çip Yerleştirilecek!

Elon Musk birçoğumuzun da bildiği gibi SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu. Kimsenin cesaret edemediği birçok yeniliği hayata geçirme projeleri olan Elon Musk, şimdi de insan beynine yerleştirmeyi planladığı bir çip ile gündemde. Üstelik bu çip insan beynini kontrol altına alıyor. İşte Neuralink projesi ile ilgili detaylar…

Beynimize çip takmayı amaçlayan Neuralink projesi nedir?

Başarılı ve dünyanın en zengin girişimlerinden olan Elon Musk şimdi de sır gibi saklayıp, üç yıldır üzerinde çalıştığı Neuralink projesi ile gündemde. Bu projenin amacında ise saç telinden çok daha ince olan bir çip sayesinde insan beynini kontrol altına almak ve birçok hastalığa çözüm olabilmek yatıyor.

Elon Musk her ne kadar uzay çalışmaları ya da otonom araçları ile gündeme gelmiş olsa da yapay zeka ile insan yaşamını ortak bir süreç haline getirme hedefi olduğunu sık sık dile getirmişti. Her zaman hayallerinin peşinden giden Musk, bu hayalinin temellerini 2017 yılında 100 milyon dolarlık bir yatırım ile attı. Yapay zekanın insan ırkı için bir tehdit oluşturacağını savunmasına karşılık Neuralink projesi ise hastalıklara çözüm getirmeyi ve tam aksine insanların geleceğini güvence altına almayı amaçladığını özellikle belirtiyor.

16 Temmuz  2019 tarihinde San Francisco’daki Kaliforniya Bilimler Akademisi’nde düzenlenen etkinlikte gerçekleştirilen bir lansman ile kamuoyuna açıklanan bu ilginç proje sayesinde insan beyni ve bilgisayar arasında bağlantı kurulabilecek. Neuralink şirketi, beyin ile bilgisayar arasında iletişim kurmaya olanak sağlayan BMI (Brain-Machine Interface / Beyin-Makine Arayüzü) üzerinde çalışıyor. BMI sayesinde beyine yerleştirilecek bir çip ile beynin depolama kapasitesi arttırılabiliyor, öğrenme yetisi geliştirilebiliyor. Hatta sinir sistemini dahi kontrol altına almak mümkün olabiliyor. Yani kısaca beyin fonksiyonları birer bilgisayar verisine dönüşmüş oluyor.

Bu çılgın proje yani Neuralink ‘in nasıl çalışacağını merak edenlere hemen bu konuda da biraz bilgi verelim: İnsan saçından daha ince olan iplikler şeklinde olacak çipler, kulağın hemen arkasına özel bir robot tarafından yerleştirilecek. Bu kablosuz implant sayesinde de nöronların aktivitesi tespit edilmiş olacak.

Elon Musk, Neuralink sayesinde felçli hastaların elektronik cihazlara ve akıllı telefonlara komut verebileceğini belirtiyor. İlerleyen zamanlarda birçok hastalığa çözüm getirilebileceğinin de sinyallerini veriyor.

Peki projenin en zor aşaması ne olacak? Maymun üzerinde yapılan deneyden hangi ilginç sonuç çıktı? İlk olarak hangi tarihte ve hangi hastalık için kullanılacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Fatmanur Gömbeci

Fatmanur Gömbeci

Bilgisayar mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilginin paylaştıkça çoğalacağına inanıyor ve gönüllü eğitmenlik yaparak bu inancımı sürdürüyorum. İçerik yazarlığı ise benim için bir hobi haline gelmiş durumda. Aynı zamanda teknolojiyi yakından takip ediyorum. Güncel kalmanın motivasyonumu arttırıyor ve dijitalleşen dünya beni heyecanlandırıyor. Bu heyecana ortak olmak isteyen okurlarımı köşeme bekliyor olacağım. https://moblobi.com/author/fatmanur-gombeci/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı