İnsan Beynine Çip Yerleştirilecek! - Moblobi.com
Yaşam

İnsan Beynine Çip Yerleştirilecek!


Elon Musk birçoğumuzun da bildiği gibi SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu. Kimsenin cesaret edemediği birçok yeniliği hayata geçirme projeleri olan Elon Musk, şimdi de insan beynine yerleştirmeyi planladığı bir çipile gündemde. Üstelik bu çipinsan beynini kontrol altına alıyor. İşte Neuralink projesi ile ilgili detaylar…

Beynimize çip takmayı amaçlayan Neuralink projesi nedir?

Başarılı ve dünyanın en zengin girişimlerinden olan Elon Musk şimdi de sır gibi saklayıp, üç yıldır üzerinde çalıştığı Neuralink projesi ile gündemde. Bu projenin amacında ise saç telinden çok daha ince olan bir çipsayesinde insan beynini kontrol altına almak ve birçok hastalığa çözüm olabilmek yatıyor.

Elon Musk her ne kadar uzay çalışmaları ya da otonom araçları ile gündeme gelmiş olsa da yapay zeka ile insan yaşamını ortak bir süreç haline getirme hedefi olduğunu sık sık dile getirmişti. Her zaman hayallerinin peşinden giden Musk, bu hayalinin temellerini 2017 yılında 100 milyon dolarlık bir yatırım ile attı. Yapay zekanın insan ırkı için bir tehdit oluşturacağını savunmasına karşılık Neuralink projesi ise hastalıklara çözüm getirmeyi ve tam aksine insanların geleceğini güvence altına almayı amaçladığını özellikle belirtiyor.

16 Temmuz  2019 tarihinde San Francisco’daki Kaliforniya Bilimler Akademisi’nde düzenlenen etkinlikte gerçekleştirilen bir lansman ile kamuoyuna açıklanan bu ilginç proje sayesinde insan beyni ve bilgisayar arasında bağlantı kurulabilecek. Neuralinkşirketi, beyinile bilgisayar arasında iletişim kurmaya olanak sağlayan BMI (Brain-Machine Interface / Beyin-Makine Arayüzü) üzerinde çalışıyor. BMI sayesinde beyine yerleştirilecek bir çipile beynin depolama kapasitesi arttırılabiliyor, öğrenme yetisi geliştirilebiliyor. Hatta sinir sistemini dahi kontrol altına almak mümkün olabiliyor. Yani kısaca beyinfonksiyonları birer bilgisayar verisine dönüşmüş oluyor.

Bu çılgın proje yani Neuralink‘in nasıl çalışacağını merak edenlere hemen bu konuda da biraz bilgi verelim: İnsan saçından daha ince olan iplikler şeklinde olacak çipler, kulağın hemen arkasına özel bir robot tarafından yerleştirilecek. Bu kablosuz implant sayesinde de nöronların aktivitesi tespit edilmiş olacak.

Elon Musk, Neuralinksayesinde felçli hastaların elektronik cihazlara ve akıllı telefonlara komut verebileceğini belirtiyor. İlerleyen zamanlarda birçok hastalığa çözüm getirilebileceğinin de sinyallerini veriyor.

Peki projenin en zor aşaması ne olacak? Maymun üzerinde yapılan deneyden hangi ilginç sonuç çıktı? İlk olarak hangi tarihte ve hangi hastalık için kullanılacak? Detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı