Hobiyi İşe Dönüştürmek: Freelance Kavramı

Herkese Selamlar! Bu yazımda son zamanlarda popülerleşen ‘freelance’ kavramına değineceğim. Günümüzde birçok firma rutin hayatlarından sıkılmış ve hergün yaşadıkları stresten dolayı yorulmuş çalışanlarla dolu. Dolayısıyla bu mutsuz çalışanlar gizliden gizliye kendi işlerini yönetme ve mekanını ofis yerine eve taşıma peşinde. Bu noktada freelance işler devreye giriyor. Türkçe’ye ‘Serbest İş’ olarak çevirebileceğimiz bu işler kişiye hem rahat bir çalışma ortamı sağlıyor, hem de para kazanma konusunda kendi planlamasını sağlıyor. Bugün öğrenci statüsündeki birçok kişi dahil insanlar uzaktan erişim sağladıkları bu işler sayesinde para kazanıyor.

Freelance kavramı çok geniş bir iş yelpazesi sunmakla birlikte çevirmenlik, tasarımcılık veya öğretmenlik gibi birçok mesleği içinde barındırıyor. Bunların hepsi internet aracılığıyla gerçekleşmekle birlikte bu yolla ciddi paralar kazanan insanlar bulunmaktadır. Serbest İş edinmenin en önemli özelliği ise bu işlerin ölçeklenemeyen yapısıdır. Yani gün geçtikçe yeni meslekler doğuran bir yapıdan söz ediyoruz. Bugün en basitinden Youtube platformu üzerinden video paylaşan kullanıcılar Youtuberlık adı altında bir meslek grubu oluşturmuş durumda. Üstelik bu kişiler bu platform üzerinden 300 bin lira gibi ciddi miktarlara kadar para kazanmaktadırlar.

Peki popüler freelance işler hangileri?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Yigit Can Türk

Yigit Can Türk

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve aynı zamanda içerik yazarıyım. Bir de küçük akvaryum balıklarım var. Ama bunun konumuzla pek bir ilgisi yok. Moblobi.com’da sizlerle "YİĞİT CAN İLE TEKNOLOJİ SOHBETLERİ" köşemde teknoloji hakkında sohbet edecek ve bu konu hakkındaki görüşlerimi paylaşacağım. Yiğit Can'ı daha yakından tanımak isterseniz Youtube kanalımızdaki videoyu https://www.youtube.com/watch?v=xywwP6qxbLk linkinden izleyebilirsiniz. Yiğit Can'ın Moblobi.com için oluşturduğu intoyu izlemek için https://youtu.be/aEQPfRx309s linkine tıklayabilirsiniz. Yiğit Can'ı sosyal medyada da takip etmek isterseniz: LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/yesyigitcan/ Instagram: https://www.instagram.com/yesyigitcan/ Facebook: https://www.facebook.com/yigitcan.turk.73


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı