Güneşimiz Öldüğünde Dünya Nasıl Bir Yapıya Bürünecek?

Her şey bir toz bulutuyla başladı lafını duydunuz mu? İşte dünyamızı oluşturan o meşhur sözden yola çıkalım. Bilim insanlarının yaptığı araştırmalara göre güneş 10 milyar yıl gibi bir sürede ölecek.

İlk duyduğunuz zaman daha nasılsa çok var diye eminim sizde içinizden geçiriyorsunuz. Astronomlardan oluşan uluslararası bir ekip, Manchester Üniversitesi’nden Prof. Albert Zijlstra eşliğinde yaptıkları kısa bir araştırma sonucunda güneşin öldükten sonra dev bir parlak bir halkaya dönüşerek yıldızlararası toz bulutuna yani gezegen görünümünde olan bir nebulaya (bulutsu) dönüşeceğini tahmin ediyorlar.

Yıldızlar nasıl ölür?

İşte bu ekip yeni bir yıldız modeli geliştirerek, yıldızların yaşam döngüsünü tahmin edecek düzeyde ve olanak da bir veri modeli üretti. Prof. Zijslra araştırmayı farklı bir yönden değerlendiriyor. Bir yıldız öldüğünde uzaya gaz ve toz kütlesi gibi belirli bir hacime sahip moleküller boşalır ve buna zarf denir. Bu zarf yıldızın kütlesinin yarısı kadar olabilir. Bu esnada yıldızın çekirdek kısmı açığa çıkar, böylece yıldızın yakıtı biter ve sonunda ölür.

Peki güneş ne zaman ölecek? Hesaplanan tahmin insanları nasıl etkileyecek?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı