Dinlediğiniz Müzik, Yediklerimizin Tadını Nasıl Etkiler?

BBC’nin haberine göre dinlediğiniz müzik,yediklerinizden aldığınız tadı oldukça etkiliyor. Biz de müzik ve tat alma arasındaki etkileşimi konu alan araştırmaların sonuçlarını sizin için derledik.

Oxford Üniversitesi Deneysel Psikoloji Profesörü Charles Spence tiz seslerin tatlı tatları daha iyi almamızı sağladığı sonucuna varan bir araştırma yaptı. Charles Spence’in araştırması müziğin tükettiğimiz her şeyin tadını etkileyebileceğini gösteriyor. Prof. Spence’e göre “Müzik var olmayan bir tadı yaratamaz fakat insanların dikkatini tat alma deneyimlerindeki belli bir şeye çekebilir “diyor.

Peki hangi şarabın yanında hangi tarz müzik iyi gider? Dinlediğiniz müziğin yüksekliği sağlıklı seçimleri etkiliyor mu? Uçak  yemeklerinin tatsızlığının da bir sebebi var mı? Yoksa müziğin yarattığı ortam kesenin ağzını açtırabilir mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2 3 4 5Sonraki sayfa
Etiketler
Ceren Kutukcuoglu

Ceren Kutukcuoglu

Tiyatro sever,fotoğraf çeker, gezip görmeye pek meraklı aç bir mühendis... Dijital dünyanın yeniliklerini birlikte takip etmek için Moblobi.com'daki köşesinde sizi bekler. https://moblobi.com/author/ceren-kutukcuoglu/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı