Çocuklarınızı Mavi Balina Oyunundan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Dünya çapında özellikle çocuklar için bir tehdit haline gelen ve önü alınamayan Mavi Balina oyunu gençleri intihara sürüklüyor. Ülkemizde de bunun ne yazık ki pek çok yansıması görüldü ve en son Adana’da 13 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti. Çocuğun defterlerinde ve bilgisayarında yapılan araştırmalardan intihar sebebinin Mavi Balina oyunu olduğu tespit edildi. Peki bu tehlikeli oyuna karşı çocuklarınızı nasıl koruyabilirsiniz? Detaylar haberimizde…

Birkaç yıl önce ortaya çıkan ve dünya geneline yayılarak pek çok intihar vakasına sebep olan Mavi Balina oyunu, ülkemizde de 412 gencin hayatını kaybetmesine yol açtı. Geçtiğimiz günlerde yaşanan son intihar vakası oyunu yeniden gündeme taşıdı ve özellikle çocuklar için ne kadar tehlikeli bir oyun olduğunu tekrar hatırlattı.

Mavi Balina Adım Adım İntihara Sürüklüyor!

Mavi Balina oyunu gençleri özellikle de çocukları intihara sürüklüyor. Oyun mesajlar, etiketler ve bağlantılar yoluyla sayısız çocuğa ve gence ulaşıyor. Sosyal medya platformları bu konuda önlem almaya çalışıyor. Ülkeler yasaklıyor ancak ne yazıkki tam denetimi gerçekleşemiyor ve etkileri gün geçtikçe büyüyor. Peki oyunda neler oluyor?

Oyun, 50 gün boyunca bir mesajlaşma programından oyunculara 50 talimat gönderiyor. Bu talimatları yerine getirmelerini istiyor. Oyun, oynayanların kişisel bilgilerini ele geçirdiği için bu bilgilerle onlara şantaj yamaya başlıyor. Dolayısıyla oyunu oynayanlar, Mavi Balina’dan bu şantajlar sebebiyle ayrılamaz hale geliyorlar, oyunu bırakmaları engelleniyor. Görevler korku dolu olduğundan Mavi Balina, çocukların psikolojileri adım adım bozmaya başlıyor. Ve maalesef, son aşamaya gelen oyuncuların intihar etmeleri isteniyor.

Peki Mavi Balina ‘dan çocuklarımızı nasıl koruyabiliriz? İşte ebeveynlerin alabileceği önlemler…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN:

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Burcu Aydın

Burcu Aydın

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/burcu-aydin/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı