Çocuklarınız için Tehlike Oluşturabilecek Akıllı Oyuncaklar!

Siber zorbalar çocuğunuzu akıllı oyuncaklardan izleyebilir mi?

Çocukların sahip oldukları oyuncaklar hayal dünyalarının şekillenmesinde büyük bir rol oynuyor. Ebeveynlerin, çocuklarına oyuncak satın alırken dikkatli olması gerekiyor. Çünkü beş taş oynadığımız o günler geride kaldı ve teknolojinin de işin içine girmesiyle  akıllı oyuncaklar tasarlandı. Akıllı oyuncaklar çocuklarınızın dil öğrenmesine, hafızalarını geliştirmelerine yardımcı olsalar da pek çoğunun yolu bir yerde internetle kesiştiği için tehlike oluşturabiliyor. İşte çocuğunuza satın alırken iyice araştırmanız gereken bazı akıllı oyuncaklar

Çocuğunuzun güvenliğini tehdit edebilecek akıllı oyuncaklar hangileri?

Etrafımızda gördüğümüz her şey gibi oyuncaklar da akıllı sıfatını kazandılar. Akıllı oyuncakların her ne kadar faydalı özellikleri olsa da dışarıdan tehditlere açık olabiliyorlar. Oyuncaktaki herhangi bir bağlantı butonu dahi çocuğunuzun siber zorbalar tarafından izlenmesine sebep olabiliyor. Bu da oyuncağın akıllı oyuncaklardan çok tehlikeli oyuncaklar kategorisinde yer almasına sebep olabiliyor. Çocuğunuzun gizliliğini ihlal edebilecek bazı oyuncaklar mevcut. Bunlar arasında gösterilen oyuncaklardan bazıları ise şunlar:

  • Droid By Sphero

Droid By Sphero isimli oyuncak, Star Wars filminden esinlenerek geliştirilmiş. Droid By Sphero’yu kendi isteğinizle kontrol edebilir ve hareket ettirebilirsiniz. Aynı zamanda bu küçük Star Wars oyuncağının güçlü bir minik hoparlörü ve led ışığı bulunuyor.

Droid By Sphero isimli akıllı oyuncağın kendine ait bir uygulaması da bulunuyor. Çoğu akıllı oyuncak bildiğiniz üzere uygulamalar ile bağlantılı çalışıyor. Uygulamalar internet ile çalıştığı için de cihazınız ile iletişim kurabiliyor. Bu da güvenli bir alan oluşturamayabiliyor.

  • Toymail Talkie Unicorn

Toymail Talkie Unicorn da telsiz görevini üstlenen bir oyuncak. Toymail Talkie Unicorn, iki yönlü bir ses sistemine sahip. Bu oyuncak sayesinde çocuklarınız size istediğiniz zaman ulaşabilmek için mesaj gönderebiliyorlar. Bu da çocuğunuzla herkesin iletişim kurabileceği anlamına geliyor.

Toymail Talkie Unicorn adlı bu oyuncak başka bir ağa da bağlanabiliyor. Bu yüzden dışarıdan sizin isteğiniz dışındaki kişilerde ağınıza bağlanarak, çocuğunuzun güvenliğini tehdit edebilirler. Ailelerin ,güvenliği tehdit edebilecek akıllı oyuncakların aynı zamanda tehlikeli oyuncaklar olup olmadıklarını da araştırmaları gerekiyor.

Peki dışardan oldukça sevimli ve tatlı gözüken oyuncak ayı hangisi? Asıl geliştirilme amacı ne? İçerisindeki gizli kamera ne işe yarıyor? Bu oyuncak ayı ne gibi bir tehdit oluşturabilir? Haberimizin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Göksu Yıldız

Göksu Yıldız

Üsküdar Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişimi bölümü 4. Sınıf öğrencisiyim. Gezmeyi, farklı kültürleri ve yaşamları görmeyi, insanlarla tanışmayı farklı hayatlara dokunmayı seven birisiyim. Hızla değişen ve gelişen dünyamızda olan yenilikleri birlikte takip etmek için sizi Moblobi.com’ daki köşeme bekliyorum. Beni takip etmek isterseniz: https://moblobi.com/author/goksu-yildiz/


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı