Çocuklar Tablet mi, Sokak mı Tercih Ediyor?

Teknolojinin gelişmesiyle hayatları en çok değişen kitle kuşkusuz ki çocuklar oldu. Hatta onlar böyle bir hayatın içine doğdular diyebiliriz. Çocukların çoğu günde yaklaşık 1-2 saatini teknolojik cihazlarla oynayarak geçiriyorlar. Hatta çocuklar artık sokakta oynamak yerine tablette vakit geçirmeyi tercih ediyorlar. İşte detaylar…

Araştırma şirketi DORInsight 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için Teknoloji ve Çocuk Araştırmasını’nı yayınladı. Araştırma kapsamında çocuklara teknoloji ürünlerine ilgileri konusunda sorular sorulmuş. Sonuçların ortaya koyduğuna göre de ebeveynler, teknolojiiyi gelecek için faydalı bulduklarından dolayı çocuklarını bu ürünlerden uzak tutmuyorlar. Araştırmadan çıkan sonuçlardan bazı detayları size aktaralım:

Ebeveynler çocuklarının teknoloji ile ilişkisi konusunda ne düşünüyor?

Görülen o ki ebeveynler çocuklarını teknolojiden uzak tutmuyorlar. Çünkü yüzde 81’e yakını çocuklarının teknolojik cihazlarla vakit geçirmesine izin veriyor; yalnızca yüzde 15’i kadarı yalnızca tatil dönemlerinde çocuklarının teknoloji ile haşır neşir olmasına izin veriyor. Bunun en büyük sebebi olarak ise anne babalar teknolojiyi gelecek için faydalı görüyorlar ve çocuklarının teknolojiden uzak kalmasını istemiyorlar. Dolayısıyla da bu cihazlarla ilgilenmelerine mani olmuyorlar.

Çocuklar günde 1-2 saat ekran başındalar

Anne babalar genellikle (% 63) çocuklarının ders ve oyun saatlerini ayırıp, önceden bunu belirlemeyi tercih ediyorlar. Büyük bir kısmı (% 39) çocuklarının 2 saat ders çalıştığını ve yine büyük bir kısmı (%34) da 2 saat oyun oynadığını söylüyorlar. Bunun içinde elbette hiç ders çalışmadığını (%7) ve hiç oyun oynamadığını (%4) söyleyenler de var.

Yapılan araştırmaya katılanların neredeyse yarısı (%47) çocuklarının günde 1 saate teknolojik cihazlarla vakit geçirdiğini söylüyorlar. Yine büyük bir çoğunluğu da (%33) çocuklarının 2 saat teknoloji ürünleriyle ilgilendiğini söylüyorlar. Çocuklarının 3 saat ve 3 saatin üzerinde vakit geçirdiğini söyleyenler ise yüzde 17 civarında yer alıyor. Çocuklarının teknolojik cihazlarla hiç vakit geçirmediğini söyleyen azınlık (%3) bir kitle de yok değil.

Çocuklar hala en çok sokakta oynamayı seviyor

Araştırma gösteriyor ki her ne kadar çocukların ekranlardan kopamadığını düşünsek de çocuklar en çok hala sokaklarda oynamayı seviyorlar. Çocukların akranlarıyla ve arkadaşlarıyla oyun oynamak büyük bir oranla (%64) hala en sevdikleri eylem. Bunun yanısıra en sevdikleri şeylerden biri de yine büyük bir oranda (%53) çizgi film veya film izlemek. Bunun yanısıra evde oyun oynamayı da hala (%46) çok seviyorlar.

Tabi ekranları ve teknolojik cihazları da sevmiyor değiller. Ancak bakıldığında bunlar sokakta oynamaktan, çizgi film izlemekten, evde oyun oynamaktan sonra tercih edecekleri bir aktivite gibi görünüyor. Bilgisayar ve konsol oyunlarını oynamayı bunlar dışında büyük oranda (%40) seviyorlar. Gelişen ve değişen dünya gittiğimiz yerleri de değiştiriyor çocuklar tıpkı teknoloji gibi bunları da hayatlarına alıyorlar elbette. Bunlardan biri de alışveriş merkezlerinde oyun oynamak. Oradaki oyun merkezlerinde ve oyun parklarında oynanan oyunlar, büyük çoğunlukla (%23) çocukların en sevdiği aktivitelerden biri haline gelmiş görünüyor. Hatta öyle görünüyor ki kitap okumak (%22) ve evcil hayvanlarıyla vakit geçirmekten (%17) bile fazla tercih ettikleri bir aktivite olmuş durumda.

Ebeveynler gelecek için faydalı görüyorlar

Görüldüğü gibi çocuklar aslında en çok sokakta oynamayı, çizgi film izlemeyi ve evde oyun oynamayı seviyorlar. Bunlardan sonra ise en sevdikleri aktivite oyun konsolları veya bilgisayarlarıyla oyun oynamak. Araştırma gösteriyor ki anne ve babaların büyük çoğunlulu hatta yarısına yakını (%47) çocuklarının bilgisayar oyunları ve bilgisayar teknolojileri ile vakit geçirmesinin gelecekleri için faydalı olacağını düşünüyor. Çünkü dijital çağda bunlarla haşır neşir olmalarının onları bu çağa uyumlu hale getireceğini düşünüyorlar. Hatta bir kısım ebeveyn (%16) bunun çocuklarının zihinsel gelişimi için faydalı olduğunu da düşünüyorlar. Ancak bunun tam tersini de savunanlar var. Ebeveynlerin bir kısmı da (%33) bilgisayar oyunları ve teknolojilerinin çocuklarının gelişimini olumsuz yönde etkileyeceğini düşünüyorlar.  

Yemek yerken oyalamak için tablet kullanılıyor

Teknolojiyi çocuklarımızla en çok yakınlaştırdığımız zamanlardan biri de yemek yedikleri zamanlar oluyor. Özellikle de küçük çocukarın yemek yemeleri için bazen tek çözüm olarak bile tabletle kullanılıyor. Bunu çevremizdeki anne ve babalar ile mama sandalyesindeki miniklerin ellerindeki telefon ve tabletlerle sıklıkla karşılaştığımız için hepimiz yakından görebiliyoruz. Araştırma da bunu doğrular nitelikte. Çünkü ebeveynlerin hemen hemen tamamına yakını (%88) bunu doğru bulmasa da yine büyük bir çoğunluğu da (%32) bunu doğru bulmasalar bile yemek yerken tabletleri kullandığını söylüyorlar. Bunun dışında bunu faydalı bulanlar da yok değil, ebeveynlerin %12’si tabletlerin çocuklara yemek yedirmek için faydalı olduğunu düşünüyorlar. Bazı anne babalar ile (%68) çocuklarına yemek yedirirken kesinlikle tablet  vermediklerini söylüyorlar.

Peki ebeveynler çocuklarını internette girdikleri siteler ve oynadıkları oyunlar konusuna kontrol ediyorlar mı? Peki ya bu veriler ve tüm bu araştırma sonrasında akıllara gelen o soru ne? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Tuğba Tekyıldız

Tuğba Tekyıldız

Dijital ve teknoloji ile ilgilenen herkesi Moblobi.com'a bekliyoruz... Moblobi: https://moblobi.com/author/tugba-tekyildiz/ E-posta: onur.aydin@moblobi.com


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı