Apple’ın O Tuhaf İlk Reklamı ve 30 Yıl Süren Serüveni!

Günümüzde sık sık kullandığımız ve bazen seçmekte zorlandığımız markaların öykülerini hiç merak ettiniz mi? Steve Jobs tarafından yaratılan Apple markasına yakından bakalım.

Markanın hikayesi için birçok şey anlatılır. Logodaki elma neyin nesidir diye. İşte bunlardan birisi de şu: Steve Jobs formda kalmak için her gün 1 adet elma yermiş. Markanın logosu ilk başlarda gökkuşağının 7 rengini oluşturan ısırılmış bir elma olarak tasarlanmış. ABD (Amerika Birleşik Devletleri)’nin en çok kullanılan ve bilinen bilgisayar firması Apple ilk kurulduğu zamanlar bir elma çeşidinin adı olan Macintosh adıyla anılıyordu.

Peki her şey nasıl başladı?

İlerleyen zamanlarda Steve Jobs Adem ile Havva’daki elmayı kullanmaya başladı. Isırılmış elma figürünün bugünkü anlamda ilk bilgisayarların üretiminde görev alan ve logonun bugünkü şeklini almasında en önemli rolü oynayan, zehire batırdığı elmayı ısırarak intihar eden Alan Turing’e ithafen kullanıldığı da bilinen efsaneler arasında.

Alan Turing’in eşcinsel olduğu anlaşıldıktan sonra İngiltere’deki hayatı bunalımlı ve zor bir döneme giriyor. İngiltere’nin savaş dönemlerinde yaptığı katkılar bir anda yok oluyor ve hiçe sayılıyor. Hani tek bir hata yaparız ve yaptığımız bütün iyi şeyler bin anda yok olur ya işte bunu yaşıyor diyebiliriz. Dışlanan Turing bir gün evinde ölü bulunuyor. Masa başında intihar eden Turing’in elinde ısırılmış bir elma bulunduğu söylentileri vurgulanıyor.

Peki Apple günümüzde o efsana marka olana kadar aslında hangi ürünleri çıkarmıştı? Peki o ilk bilinçaltlarını etkileyici reklam filminde neler vardı? Neler anlatılmaya çalıştı?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı