Ameliyatlar Hologram Teknolojisi ile Yapılacak! - Moblobi.com
Yaşam

Ameliyatlar Hologram Teknolojisi ile Yapılacak!


Uzay çalışmalarından askeri gelişmelere, yapay zeka’dan çevre sorunlarıyla mücadeleye kadar hemen her alanda adından söz ettiren Çin, son zamanlarda ise hologram teknolojisiyle gündemde. Daha çok konserlere yansıtılan sanatçı figürleriyle tanık olduğumuz hologram teknolojisi şimdi ise ameliyathaneye taşınıyor. Artık ameliyatlar da hologram teknolojisi ile yapılmaya başlanıyor. Nasıl mı? İşte detaylar…

Hologram teknolojisiyle ameliyat nasıl olacak?

Çinhologram teknolojisini ameliyathanelere taşımaya hazılanıyor. Yenilenen hologram teknolojisiyle ameliyat edilecek alanın üç boyutlu simülasyonu oluşturulup görüntü istenilen açıdan detaylandırılabiliyor. Hologramgörüntüleme teknolojisine kazandırılan bu özellikle sağlık sektöründe yoğun talep oluşturacağa benziyor. Çinli hekimlerin bu buluş ile tıp tarihine damgasını vuracağı öngörülüyor.

Son zamanlarda hayatını kaybeden sanatçılar sahneye yansıtılarak ordaymışçasına sahne alınması veya dizi filmlerde rol verilmesi hologram teknolojisine dair merak uyandırmıştı. Çinli doktorların hologramı ameliyat odalarına uyarlaması işlemi de en az ilki kadar merak uyandırıcı.

Hologram; orijinal nesnenin üç boyutlu açılardan fotoğraflanma işlemi olarak düşünülebilir.  Lazer teknolojisiyle 3 boyutlu fotoğrafların kaydediliyor ve bunlara hareket efekti kazandırılarak hologramlar oluşturuluyor. Böylece objenin çevresini ve arkasındaki objelerin daha da derinlik içinde görülmesini sağlanıyor. Şekil ve uzayda daha ayrıntılı incelemeler yapmamızı sağlayabiliyor.

Hologramik yardımcı hekim ile ameliyat nasıl gerçekleşiyor? Bu teknoloji ameliyatlarda neden hata oranını düşürüyor? Haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN
12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı