Yükseklik Korkusuna ve Depresyona Sanal Gerçeklik ile Tedavi!

Sanal gerçeklik konusundaki ilerlemeler gittikçe hızlanıp, farklı yönlere de kaymaya başlıyor. Örneğin sanal gerçeklik ile tedavi kavramı ortaya çıktı bile. Yükseklik korkusu ile başlayan sanal gerçeklik ile tedaviye yönelik çalışmalar; akıl hastalıkları, depresyon gibi pek çok alana da yayılacağa benziyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, sanal gerçeklik uygulanarak yükseklik korkusu olanların bu korkusunu azaltabilecekleri hatta yok edebilecekleri kanıtlandı. Oxford’daki bazı psikiyatristler tarafından yapılan çalışmada, 100 gönüllü üzerinde ilgili testler gerçekleştirildi.

Yükseklik korkusu olanlar kendilerine takılan sanal gerçeklik gözlüğüyle sanal bir ortamda ağaçtaki kediyi kurtardı, yüksek bir yerden aşağıya atladı, sıçrayan balinaların üzerinde seyahat etti. Lancet Psychiatry dergisinde de paylaşılan araştırmanın sonuçları gerçekten çok etkileyiciydi.

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN:

Tuğba Tekyıldız

İşletme mezunu. 10 yılın üzerinde donanım tarafında müşteri yönetimi yaptı. Teknoloji ve dijital dünyayı yakından takip ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.