Zihninizi Bilgisayara Aktarmaya Ne Dersiniz?

Bazen çalışmaktan yorulan, bazen dur durak bilmeyen zihnimizbilgisayara aktarmak ister miydiniz? En fazla kafamızı yoran öngörülerden biride yakın gelecekte beyninizin bir kopyasının bilgisayarlara aktarılabileceği düşüncesi. Teknik detayları bir kenara bırakıyoruz ve size böyle bir seçenek sunulsaydı kabul eder miydiniz? Matrix filminin ütopik bir versiyonu olan bu bilinç aktarımı bizlere neleri vadediyor? Kısaca açıklamaya başlayalım.

Yeni çağın zihnimize getirdiği yorgunluk düşünülünce bilgisayarlarımızın içinde yaşamak aslında o kadar da kötü bir düşünce olmayabilir. Özellikle yeni nesil düşünceye göre sanal ortamlar her zaman ilgi gören eğlenceli barındıran yerlerin başında geliyor.

Eninde sonunda yavaşlayacağız, hastalık kapacak hatta ölecek. Oysaki bu yeni dijital varlığımız bizim limitli varlığımızı, limitsiz kılıyor olacak. Peki zihnimizi bilgisayara aktarmanın ne gibi bir avantajı olurdu? Bilgilerimiz geniş bir bilgisayar ağına yayılır ve bağımsız olarak dolaşırdı. Biz de dilediğimiz kadar yaşayabilirdik. Kulağa hoş geliyor olabilir ama belirli bir süreden sonra işler sarpa sarabilir ve yoldan çıkabilir.

Peki dijital varlığımız biz mi olacak yoksa biz olmayan başka birisi mi?

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler

Zeynepcan Sarıçiçek

Zeynepcan Sarıçiçek

Merhaba, benim adım Zeynep Nişantaşı Üniversitesi Yeni Medya bölümü 4.sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com’da içerik ve metin yazarlığı yapıyorum. Beni takip etmek isterseniz hem Moblobi.com'da "ZEYNEP CAN'IN DİJİTAL DÜNYASI" köşemden hem de Instagram adresimden takip edebilirsiniz. Instagram: zeynepcansaricicek


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı