Zihin Okuyan Yapay Zeka!

Yapay zeka konusunda araştırmalar ve yenilikler sürüyor. Şu sıralar üzerinde tartışılan ve çalışmaları hatta testleri yapılan konulardan biri de yapay zeka ile zihin kontrolüMoblobi.com olarak, yurtdışında bu konuda yapılmış ve testleri devam eden iki farklı çalışmayı derledik…

FMRI taramalarıyla birlikte bir yapay zeka (AI) sistemi kullanan araştırmacılar, zihin okumayı başaran AI yaratmayı başardılar. Üstelik bu araştırmacıların arasında Hollanda’daki Radboud Üniversitesi‘nden araştırma görevlisi olarak çalışan bir Türk de var. Umut Güçlü’nün de aralarında bulunduğu bu ekip yapay zekanın zihin okuyabilmesi üzerinde birtakım testler ve araştırmalar yapmaya devam ediyor. Şu ana kadar yapılan çalışmalar oldukça umut verici. Çünkü oluşturulan yapay zeka, zihin okuma teknikleri ve algoritlamaları ile doğru sonuca çok yakın tahminlerde bulunabiliyor.

Sistem aslında altyazı görüntülerinde başarılı bir şekilde kullanılan AI teknolojilerine benziyor. Oluşturulan bu yapay zekanın birinin zihnini okuyabilmesi için öncelikle, bir FMRI tarayıcısı ile çekilen beyninin görüntüsüne yani kan akışı aktivitelerine ihtiyaç duyuyor.

Şu ana kadar yapılan testlerde henüz %100 doğru sonuçlar henüz elde edilebilmiş değil ama çok da uzak olmadığı konusunda umutlar ve çalışmalar devam ediyor. Testlerden birinde, bir katılımcı bir saate bakarken, yapay zeka makaslara baktığı sonucunu paylaştı. Bu sonuç, akrep ve yelkovan konumundan dolayı bu çıkarımı sunduğu en azından algılamayı başardığını düşündürüyor. Diğer bir testte de, teste konu olan kişi bir nehirde kayak yapan bir adam görüntüsüne bakarken; AI bu görüntüyü bir adamın sörf tahtasında okyanusta gezinmesi olarak okudu.

Bazı testlerde bu şekilde yaklaşık tahminler verirken; yapılan bazı testlerde ise yapay zeka %100 doğru tahminlerde verdi. Örneğin; birbirlerinin yanında duran bir grup insan veya siyah-beyaz bir köpek gibi testlerde, yapay zeka doğru sonuçlara ulaştı.

Sistemin şu an, FMRI görüntüleri beynin tüm aktivitelerini kaydetmediği için sınırları ve bu başlıkların ne kadar ayrıntılı olabileceği konusunda düşündürücü tarafları var. Aynı zamanda zihni okunacak katılımcının büyük bir makine içerisinde taranmasını gerektiriyor ve bu da tıbbi bir tesiste kullanılmak için kimi zaman uygun bir yöntem olmuyor.

Japon bilim insanları da benzer şekilde, bir kişinin beyin dalgalarını okumak ve aradıklarına dayalı bir görüntü gösterebilme yeteneğine sahip AI yarattılar. Bir kişi “A” harfine bakıyorsa AI, bulanık bir halini andıran bir görüntü sağlayabiliyor. Burada, insan beyin faaliyetinden algılanan içeriği görselleştirmek için derin görüntünün yeniden yapılandırması adlı yeni bir yaklaşım sunuyorlar. 10 haftalık bir sürede testler yaptılar. Araştırmacılar beyin taramalarını kullanarak verilerin “şifresini çözmek” için derin öğrenme ağı kurdular ve kişinin ne düşündüğünü görselleştirdiler. Mesela  “A” harfini düşünüyorsanız, bilgisayar aslında ne düşündüğünüzü bilmiyorsa, sadece bunu düşünürken beyin dalgalarının neye benzediğini biliyor ve beynimizdeki verilere dayanarak tahmin ediyor ve görselleştiriyor. Aşağıdaki videolarda birkaç örneği görebilirsiniz. Bu çalışmada da, diğer çalışmadaki gibi derin öğrenme temeline dayalı testler ise devam ediyor.

Ancak bu gibi sorunsallar aşıldığında ve testlerdeki tahmin oranları daha da arttığında bu teknoloji pek çok alanda kullanılabilir. Hatta cep telefonları, bilgisayarlar veya pek çok akıllı cihazların kontrolü belki bu tip teknolojiler yardımıyla sadece beynimizden geçen düşünceler ile bile sağlanabilir. Belki bir gün Google’da aradığınız konuyu veya Facebook’da aradığınız arkadaşınızın ismini yazmanıza ya da söylemenize dahi gerek kalmayabilir, düşünmeniz yeterli olabilir. Hatta biraz daha öteye gidelim, hayatımız bu teknolojiler ile birlikte cansız nesnelerin de akıllanması ile şu hale bile gelebilir: Siz aklınızdan bir yemek geçirirsiniz, zihniniz bunu buzdolabınıza iletir. Buzdolabınız bu yemeğe ait malzemelerin hangilerinin olmadığını tespit edip, markete sipariş geçer…

Yapay zeka teknolojilerinin hayatımızı kolaylaştıracağı belli ama kötü niyetle kullanıldığında ise hayatımızı bir o kadar karıştıracağı da aşikar…

Yapay zeka ile zihin kontrolü konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmından bizimle paylaşın…

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı