Yürürken Elektrik Üreteceksiniz!

Çağımızın en büyük sorunu şüphesiz ki enerji. Dolayısıyla yıllarca doğal ya da yapay olarak bulunmaya çalışılan enerji, savaşların da en büyük sebebi oluyor. Gelişen teknoloji ise hem enerji gerektiriyor hem de teknoloji sayesinde üretilen pek çok cihaz enerji üretiyor ya da enerjiyi daha verimli kullanmayı sağlıyor. Örneğin elektrik üretimine katkıda bulunmak adına bir çok cihaz geliştiriliyor. Şimdi bunlar arasına bastığınızda elektrik üreten taşlar da katıldı. Bu kaldırım her bastığınızda enerji üretiyor.

Elektrik üreten bu yer döşemesi sistemi İngiliz firma Pavegen tarafından üretilmiş. Ürünün adı da Pavegen V3… Yürüyerek elektrik ürettiğimiz bu taşların sistemi şöyle çalışıyor: Yer döşemesindeki her kiremitin altında jeneratör bulunuyor. Siz sistem üzerinde yürürken, bu jeneratörler dikey bir hareket oluşturuyor ve altında bulunan elektromanyetik jenaratörleri sıkıştırıyor. Böylece; yoğun bir yaya trafiğini şebeke elektriğine dönüştürebiliyor.

Sistem adım başına 2-4 J enerji üretiyor. Yani bir kişi ortalama 5 watt enerji üretiyor diyebiliriz. Üretilen enerji  ise pillerde veya sokak lambaları gibi güç uygulamalarında saklanabiliyor. İngiliz firma bu teknoloji ile  akıllı şehirlerin hayata geçirilmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Akıllı şehirlerdeki sokaklardaki her bir adımı elektriğe dönüştürmeyi amaçlıyor.

Bu taşlarla yani Pavegen V3 ile döşenen yerler, yürürken ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor. Üzerlerine bastıkça elektrik üretiyor. Bunu yapan şey ise siz yürürken dikey olarak hareket eden taşlar. Bu taşlar hareket ettikçe ortaya çıkan bu enerji depolanıyor. Özellikle kalabalık yollarda depolanan bu enerji ile de örneğin yollar, okullar, istasyon ya da kalabalık caddeler aydınlatılabiliyor.

Pavegen V3 ‘ün tasarımı ise özellikle üçgen şeklinde yapılmış. Çünkü firma daha önce bu taşları kare şeklinde tasarlamış ancak istediği verimi alamamış Üçgen şeklindeki bu taşlar ise kareye göre 200 kat daha güçlü ve çok daha dayanıklı olmuş.

Bu teknoloji insanları daha fazla yürümeye teşvik ediyor ve onlara yenilebilir enerjiye olan ihtiyaç karşısında farkındalık uyandırıyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaca da yürümeden elde edilen kinetik enerji sayesinde elektrik üreterek destek sağlamış oluyor. Bu sistem yalnızca kaldırımlarda ve sokaklarda değil; kapalı alanlarda da kullanılabiliyor. Örneğin insanların sıkça geçtiği metro gibi yerlerde, okullarda ya da alışveriş merkezlerinde de döşenerek elektrik ihtiyacına katkı sağlayabilir.

Peki bu elektrik üreten taşlar şu an nelerde var? Başka neler yapabiliyor? Nasıl görünüyor ve çalışıyorlar? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Merve Aktaş

Merve Aktaş

Merhaba, ben Merve Aktas. İstanbul Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği 2. Sınıf öğrencisiyim. Moblobi.com'da sosyal medya haberleri yazıyorum. Beni takip etmek isterseniz “MERVE'NIN SOSYAL MEDYA GÜNDEMI”ni takipte kalın. Instagram: @merev12 Twitter: @MmerveAaktas


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı