Yürürken Elektrik Üreteceksiniz! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yürürken Elektrik Üreteceksiniz!


Çağımızın en büyük sorunu şüphesiz ki enerji. Dolayısıyla yıllarca doğal ya da yapay olarak bulunmaya çalışılan enerji, savaşların da en büyük sebebi oluyor. Gelişen teknolojiise hem enerji gerektiriyor hem de teknolojisayesinde üretilen pek çok cihaz enerji üretiyor ya da enerjiyi daha verimli kullanmayı sağlıyor. Örneğin elektriküretimine katkıda bulunmak adına bir çok cihaz geliştiriliyor. Şimdi bunlar arasına bastığınızda elektriküreten taşlar da katıldı. Bu kaldırım her bastığınızda enerji üretiyor.

Elektriküreten bu yer döşemesi sistemi İngiliz firma Pavegentarafından üretilmiş. Ürünün adı da Pavegen V3… Yürüyerek elektrikürettiğimiz bu taşların sistemi şöyle çalışıyor: Yer döşemesindeki her kiremitin altında jeneratör bulunuyor. Siz sistem üzerinde yürürken, bu jeneratörler dikey bir hareket oluşturuyor ve altında bulunan elektromanyetik jenaratörleri sıkıştırıyor. Böylece; yoğun bir yaya trafiğini şebeke elektriğine dönüştürebiliyor.

Sistem adım başına 2-4 J enerji üretiyor. Yani bir kişi ortalama 5 watt enerji üretiyor diyebiliriz. Üretilen enerji  ise pillerde veya sokak lambaları gibi güç uygulamalarında saklanabiliyor. İngiliz firma bu teknoloji ile akıllı şehirlerin hayata geçirilmesine yardımcı olmayı hedefliyor. Akıllı şehirlerdeki sokaklardaki her bir adımı elektriğe dönüştürmeyi amaçlıyor.

Bu taşlarla yani Pavegen V3 ile döşenen yerler, yürürken ortaya çıkan kinetik enerjiyi depoluyor. Üzerlerine bastıkça elektriküretiyor. Bunu yapan şey ise siz yürürken dikey olarak hareket eden taşlar. Bu taşlar hareket ettikçe ortaya çıkan bu enerji depolanıyor. Özellikle kalabalık yollarda depolanan bu enerji ile de örneğin yollar, okullar, istasyon ya da kalabalık caddeler aydınlatılabiliyor.

Pavegen V3 ‘ün tasarımı ise özellikle üçgen şeklinde yapılmış. Çünkü firma daha önce bu taşları kare şeklinde tasarlamış ancak istediği verimi alamamış Üçgen şeklindeki bu taşlar ise kareye göre 200 kat daha güçlü ve çok daha dayanıklı olmuş.

Bu teknolojiinsanları daha fazla yürümeye teşvik ediyor ve onlara yenilebilir enerjiye olan ihtiyaç karşısında farkındalık uyandırıyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ihtiyaca da yürümeden elde edilen kinetik enerji sayesinde elektriküreterek destek sağlamış oluyor. Bu sistem yalnızca kaldırımlarda ve sokaklarda değil; kapalı alanlarda da kullanılabiliyor. Örneğin insanların sıkça geçtiği metro gibi yerlerde, okullarda ya da alışveriş merkezlerinde de döşenerek elektrikihtiyacına katkı sağlayabilir.

Peki bu elektrik üreten taşlar şu an nelerde var? Başka neler yapabiliyor? Nasıl görünüyor ve çalışıyorlar? Video ve detaylar haberin devamında…

DEVAMI İÇİN 2’YE TIKLAYIN

12Sonraki sayfa
Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı