Yapılmış En Gösterişli Hologram Şovları!

Hologram teknolojisi; bir nesnenin lazer ile gösterilmesine, yansıtılmasına denmektedir. Hologram, belki de teknolojinin var ettiği en şaşırtıcı oluşumlardan birisi olabilir. Oldukça yaygın bir kullanım alanına sahip olduğundan dolayı, birçok farklı sektöre hizmet vermektedir. Yazımızda, bugüne kadar yapılmış en gösterişli hologram şovlarından bahsedeceğiz.

Birçok sektöre hizmet veren hologram teknolojisinin asıl amacı güvenliktir. Dolandırıcılık ve kopyalamayı önlemek amaçlı kullanılmaktadır.

Son birkaç yıldır eğlence sektöründe de hologram teknolojisi çok fazla kullanılmakta ve insanları hayrete düşürecek örnekleri sergilenmekte. Şimdi, birlikte şu ana kadar yapılmış en gösterişli 5 hologram örneğini inceleyelim.

Yapılmış En Gösterişli Hologram Şovları!

Portatif Hologram

Adından da anlaşılacağı üzere portatif olan bu hologram taşınabilmektedir.

Portatif olmasının asıl belirgin özelliği ise dünyanın en ince hologramı olarak bilinmesinden kaynaklanmakta. İnsan saç telinden bile daha ince olduğu kanıtlanan bu hologramları, çıplak gözle görebilirsiniz.

Masa Hologramları

Öncelikle bu hologram teknolojisi için bir masaya ihtiyacınız olacak. İnşaat sektöründe, işin bitmiş halinin 3 boyutlu olarak yansıtılmasında kullanılmaktadır.

Bir diğer örneğiyle de HoloLamp olarak bilinmektedir. Bu teknolojide ise 3 boyutlu görüntüler direk masaya yansıtılmakta ve daha birçok sektörde sıklıkla başvurulan bir teknolojidir.

Peri Işıkları

Bu hologramın isminin cazibesi sizi yanıltmasın. Japon teknolojisi ile ortaya atılan peri ışıkları, aslında 3 boyutlu etkileşimli hologramlardır.

Siz ona dokunuyorsunuz o da sizlerin dokunuşuna göre çeşitli tepkiler verebiliyor. Bu hologram teknolojisini test edenler ise dokunma hissiyatını tıpkı bir zımpara kağıdına dokunmak olarak tarif etmekte.

Fan Tipi Hologram

Eski tip tavan havalandırmalarına benzetilen bu hologramlar, HD kalitesinde holografik illüzyonlar (yanılsama) oluşturuyor. Bu hologramlar sadece 10 watt’lık enerjiye sahip olduğu için aynı zamanda enerji dostu olarak da adlandırılmakta.

Pepper’ın Hayaleti (Pepper’s Ghost) (2012 Coachella – Tupac Konseri)

Ölümünden tam 16 yıl sonra konser sahnesinde Tupac’ı izlemek tüyler ürpertici olmalı.

Özel sahne, ışıklar ve dekor ile oluşturulan Tupac hologramı, 2012 yılında Coachella sahnesinde yer aldı. En havalı listesine girmesindeki en önemli detaylardan birisi, hayatını kaybetmiş usta bir sanatçıya şehrin belki de dünyanın en büyük festivalinde sahne aldırmak ve izleyicilere birden fazla duyguyu aynı anda yaşatmak.

Bu Yazılar da İlginizi Çekebilir

“Yalnızlar için Hologram Arkadaş Gerçek Oldu!” okumak için buraya tıklayın.
“Hayatınızda Hologram Olanların Farkında Mısınız?” okumak için buraya tıklayın
“Bilimkurgu Filmleri Gerçek Oluyor: Hologramlar” okumak için buraya tıklayın.
“Ölen Yakınlarımızın Hologramı Misafirliğe Geliyor!” okumak için buraya tıklayın.

“Yapılmış En Gösterişli Hologram Şovları!” konumuzu paylaşmak isterseniz yazı sonundaki sosyal medya butonlarını kullanabilirsiniz.

Etiketler
Dilara Yıldırım

Dilara Yıldırım

Merhabalar ben Dilara, Selçuk Üniversitesi Reklamcılık bölümü mezunuyum. Geziyor, görüyor, yiyor, içiyor ve fotoğraf çekip, anılar yazıyorum. İnsanların görmediğini betimlemelerini sağlamak için daha çok okuyup, daha iyi yazmak için buradayım. Moblobi.com'daki köşemi takipte kalın.


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı