Yapay Zeka’nın Yarattığı Korku ve Endişeler!

Teknolojinin toplum üzerindeki etkisi konusunda endişeler uzun bir tarihe sahip. 18 ve 19. yüzyıllarda, Endüstriyel Devrim sırasında yıkıcı teknolojilerin hızla genişlemesi, bugün ifade edilenlerle aynı kaygılara yol açmıştı. Ticaret, daha büyük ölçek ekonomileri üretmek için otomatikleştirildi; ancak iş kayıpları, daha sonra yaratılan yeni işlerle dengelendi. Örneğin o dönemde kaybolacağı söylenen ve 200 yıl önce otomasyona  giden çanak çömlek, dokuma ve metal işleri gibi esnaf işleri bugün hâlâ yetenekli zanaatkârlar tarafından yapılmaktadır. Bilgisayar hayatımıza girdikten sonra da aynı söylentiler söz konusuydu. Fakat zamanla, yeni bilişim sektöründe yaratılan yeni işler nedeniyle toplam iş sayısı arttı. Bilgisayar donanımı, programlama, içerik üretimi, web tasarımı, güvenlik, büyük veri, satış ve pazarlama ve yapay zeka gibi konularda pek çok yeni meslek ortaya çıktı; hatta girişimcilik dahi arttı. Bu gibi örneklerde de görüleceği üzere yeni teknolojilerin insan hayatına bazı endişeler getirmesi oldukça olağan bir durum.

Günümüzün bu noktada en çok tartışılan ve en çok endişe yaratan konusu ise Yapay Zeka. Yapay Zeka, belki de bugünün en önemli teknolojilerinden biri. Dünyada bu konuda pek çok değerli çalışma yürütülüyor; hayatınızı değiştirmeye hazırlanan pek çok yeni teknolojiye kaynak oluşturuyor. Yapay Zeka hayatımıza girdiği günden beri her gün yeni bir gelişme ve yeni bir haberle karşı karşıya kalıyoruz. Karşılaştığımız bu yeni bilgilerin pek çoğuna şaşırıp gün içerisinde dilden dile konuşuyoruz. Bazı bilgilerin abartılmış olduğu, gerçeklikten uzak olduğu veya yalan olduğu ayrımını ise henüz yabancılık çektiğimiz bu konuda yapamıyoruz Bu sebeple pek çok noktada yapay zeka ile ilgili bir bilgi kirliliği yaşıyoruz. Bu durum çoğunlukla kafamızın karışmasına ve endişe duymamıza sebep olabiliyor. Gelecekte aldığımız meslek, eğitim gibi pek çok kararımızı bile etkiler hale gelebiliyor. Yapay zeka ile ilgili pek çok kişinin kafasında ortak bazı sorular ve endişeler ortaya çıkıyor. Yapay zeka konusundaki endişelerden bazılarını sizler için derledik.

En önemli endişelerden birisi “mesleklerimiz yok olacak mı” endişesi… Yapay Zeka teknolojisinin ön plana çıkacağı en önemli süreçlerden biri de, istihdam süreci… Bugünlerde robotlar gelecekte hangi mesleklerin yerini alacak konusu sıklıkla tartışılıyor. Bu konuda Moblobi olarak biz de sizler için bir haber yayınlamıştık okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. İstihdam konusunda Yapay Zeka teknolojileri ile ilgili çok sayıda spekülasyon yer alıyor. Bazı görüşler elimizdeki mesleklerin yok olacağı ve gelecekte robotlar tarafından yapılacağı endişesini yaratıyor. Robotlarının egemenliğine geçecek bu işlerin sadece mavi yakalılar tarafından yapılan işler değil; hukuk, sağlık ve muhasebe gibi pek çok beyaz yakalı çalışanın yaptığı işler de olabileceği konuşulanlar arasında yer alıyor. Bu konudapek çok araştırma raporu da yayınlandı. Bazıları iyimser, bazıları oldukça kasvetli  sonuçlar paylaştı. Hatta bir fütürist, 2022 yılına kadar bir milyar işin otomasyona kaybolacağını tahmin edecek kadar ileri gitti.

Elbette Yapay Zeka teknolojisi ile pek çok meslek ve bazı endüstriler değişik uğrayacak. AI‘nın gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki istihdamı yeniden şekillendireceği belirgin, ama aynı zamanda işin geleceğinin çok daha büyük bir hikayenin küçük bir parçası olacağını da yapılan çalışmalar ortaya koyuyor. Verimlilik kazanımları, yenilikler, işler ve endüstriler yaratmak için de bu teknoloji kullanılıyor olacak. Eski, daha az üretken işler, daha ileri meslekler ile değiştirecek. Sıklıkla el emeği ile ilişkilendirilen tekrarlayan görevler robotlar ile yapılacak. Ancak robotlar bu işleri tamamen elimizden almayacak. Bir rekabet değil, ortaklık söz konusu olacak, işbirlikçi robotlar ile iş yapar hale geleceğiz.

Bu değişime öncülük edenler, insan unsurunu görmezden gelmeyerek; en zeki makinelerin bile yapamayacağı bazı şeylerin olduğu gerçeği ile hareket ediyor olacaklardır. Çünkü asıl ekonomiyi döndürenler bireyler ve bireylerin yaptığı harcamalar olduğundan; mesleklerin yok edilmesiyle bireylerin elindeki ekonomik gücün yok olacağı bilindiğinden; bu teknoloji bireylerin elindeki ekonomik gücü koruyarak hayatlarımızı adapte diyor olacaktır. Bazı  işleri yapan bireylerin, eğitim ve öğretim programları ile farklı süreçlerde kullanılması gerektiği bilinen gerçekler arasında ve bu teknoloji ile ilgili çalışmalar da bu gerçeklik gözetilerek yapılıyor olacaktır. AI Teknolojisi insanların iş yerindeki yeterliliğini büyük ölçüde artırabilir. Ortak görüş; yapay zekanın öncelikle, özellikle insanların yapmak istemediği kirli, donuk veya tehlikeli olanları otomatikleştireceği yönünde.

Yapay zeka ile ilgili diğer bir endişe yaratan  konu ise; savunmalar, ekonomik sistemler ve sosyal yapılardaki mevcut güvenlik açıkları için bir tehdit oluşturabilir mi? İnsan seviyesinde yapay zeka geliştirileceği zaman; bunun bir istihbarat patlamasına yol açıp açmayacağı; ve bunun hoş karşılanacağı veya korktuğu bir şey olup olmadığı endişe duyulan konular arasında yer alıyor. AI’nın toplum üzerindeki etkisi ekonomi ve hukuktan, doğrulama, geçerlilik, güvenlik ve kontrol gibi teknik konulara kadar gidiyor. Dizüstü bilgisayarınız çökerse veya saldırıya uğrarsa ne yapacağınızı çoğunlukla biliyorsunuz. ancak bir AI sisteminin sizin aracınızı, uçağınızı, kalp pilinizi ve otomatik işleminizi kontrol etmesi durumunda ne yapacağınızı bilmiyor olmanız korkulara sebep oluyor.  Yeni teknolojilerin ortaya çıktığı, yaşadığımız bu yeni sanayi devrimi aslında diğerlerinden oldukça farklı. Çünkü karşı karşıya olduğumuz bu devrim, insan hayatının her alanına nüfuz etmektedir. Dolayısıyla de elbette hayatımız için bazı tehditler de içermektedir. Önemli olan bu tehditlerin farkına varabilmek önlem alabilmektir. Yakın gelecekte, politika yapıcılar ile AI araştırmacıları işbirliği içinde çalışmalıdırlar, hatta ulusal güvenlik gibi alanları da araştırmalıdırlar. AI ile ilgili mevcut düzenlemeler, zaten yasal çerçevelerde yapılmaktadır. Mesela hassas ilaç girişimleri, otonom araçlar vs. gibi pek çok konu ilgili uzmanlar ve yetkililerin denetimlerinde sağlanmaktadır. Bunun dışında pek çok konu ahlaki olarak da değerlendirilmektedir. Bu sebeple Yapay Zeka uygulamaları mevcut süreçte pek çok denetimden geçerek uygulanmaya başlandığı için halihazırda bir güvenlik sorunu oluşturmamaktadır ancak ilerleyen dönemde oluşturmaması için de titizlikle incelenmelidir. 

Yapay zekanın yarattığı korkulardan bir diğeri de ortaya çıkacak süper yapay zekanın  tüm insanlık için tehdit oluşturması; insan gibi davranması…  Ancak uzmanlar bunun şu an için yakın zamanda mümkün olmadığı konusunda hemfikir. Bu tehdidin söz konusu olmasının en az onlarca yıl uzakta olduğu ve bu döneme kadar da güvenlik araştırmalarının üst düzeyde yapılarak söz konusu tehdidin yok edileceğini düşünüyorlar. Bugün yapılan araştırmanın gelecekte bu tür olumsuz sonuçlara daha iyi hazırlanmasına ve önlenmesine yardımcı olacağına inanıyorlar. Araştırmacıların çoğu, bir süper akıllı AI‘nın, aşk veya nefret gibi insan duygularını sergilemesinin mümkün olmadığını öngörüyor; AI’nın kasten yardımsever veya kötü niyetli olamayacağını düşünüyorlar. AI, faydalı bir şey yapmak için programlanmıştır, ancak amacına ulaşmak için yıkıcı bir yöntem geliştirebilir. Bu durum ise AI’nın hedeflerini bizimkiyle tam olarak hizalayamadığımız zaman gerçekleşebilir. Bu yüzden hedeflerinin bizimkiyle uyumlu olmasını sağlamalıyız. Bu konuyu Yapay Zeka Girişimciliği etkinliğimizde de işlemiştik, katılamayanlar buraya tıklayarak izleyebilirler.

AI, insan zekasını makinelerde çoğaltmayı amaçlamaktadır. Örneğin; pekçoğumuzun kullandığı navigasyon uygulamaları Yapay Zeka içeriyor. bizlerden daha iyi yol tarif ediyor, bir yere gitme yeteneği bizlerden daha fazla. Pek çok bilgiye erişimi olan bu tür uygulamalar olsa da kendimizi tehdit altında hissetmiyoruz. Ünlü satranç ustası Kasparov’un da dediği gibi “insan zekası AI ile artar”. Sadece insan ya da yapay zeka sistemlerinden daha etkili olan, algılayan, düşünen ve birlikte hareket eden insan ve makinelerin ağlarını kurmak bizim elimizde.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı