Yapay Zeka’nın Öteki Yüzü

Yapay zeka son zamanlarda dünyada en çok konuşulan ve gündemi meşgul eden konuların başında geliyor. Gelişen teknolojiyle beraber telefonumuzda, bilgisayarımızda, iş makinelerimizde, kısaca hayatımızın hemen her yerinde yapay zekalar hızla gelişiyor ve hayatımızı kolaylaştırıyor ya da kolaylaştırdıkları sanılıyor. Peki ya ileride insanlık için nasıl bir felaket oluşturabilir? Bu ihtimalin farkında mıyız?

Tamam kabul, yapay zeka insan gücünün zor bir şekilde yapabileceği hemen her işi çok daha hızlı ve hatasız yapabiliyor. Bu da üretimde insan gücünün kullanımını giderek azaltıyor. İşte bu nokta aslında bizi belkide biraz korkutmalı. Mesela bizim yapabildiğimiz her şeyi yapacak olmalarının yanında, bizim yerimize karar alabilecek olmaları gibi… Kendi kendine sorunu algılayıp çözüm üretebilmesi, ütopik gelen dizi ve filmlerdeki gibi kendi başlarına hareket edebilmeleri…

Bununla ilgili çalışmalar mutlaka kontrol altında olmalı ve herkes tarafından kabul edilen kuralları olmalı, aksi durum insanlık için büyük sorunlara yol açabilir.

Bilim insanları, önümüzdeki 20 yıl içinde çeşitli alanlarda insanlığın hizmetine sunulacak yapay zekanın çok büyük risk taşıyacaklarını belirtiyorlar. Bu risklerin oluşumunda en büyük pay hatalı algoritmaya sahip robotlardan başlarken, amacı dışında kullanılabilecek yapay zekaların toplum yapısında değişiklikler yapabilecekleri ve ekonomik açıdan da büyük zararlara yol açabilecek olmaları ifade ediliyor.

Bilim insanları yakın zamanda bu teknolojinin hayatımıza getireceği olumsuzlukları ne yazık ki öngöremediklerini dile getirdiler. Ve işin sosyolojik boyutunun da ihmal edilmemesi gerektiğinin önemle altını çizdiler. Sanayi devrimini yaşamış bir dünyadan sonra yapay zekalar da büyük bir devrim gerçekleştirebilirler mi şuan için elbette bunu bilemiyoruz. Alanında uzman bunca kişi bu işin sonunu kestiremiyorken, bizler de geleceğin mucizevi teknolojisinin nelere sebep olacağını bekleyip göreceğiz.

Etiketler

Gizem Başustaoğlu

İstanbul Üniversitesi Orman Mühendisliği öğrencisi... Daha önce kısa bir dönem bloggerlara styling ve content asistanlığı yaptı. 4 yıl konservatuar eğitimi aldı, keman çalıyor. Şarkı söylüyor, tiyatroyla ilgileniyor. Kendine ait bir bloğu da var. Yazı yazmaktan ve okumaktan çok keyif alıyor.


İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı