Yapay Zeka Ve Robotik Arasındaki Fark Nedir?

Yapay Zeka ve Robotik. Yoksa sizler de bu iki kavramın aynı olduğunu zannedenlerden misiniz? Eğer öyleyse gelin hep birlikte öğrenelim.

Büyük tartışmalara yol açan aslında birbirinden bağımsız olan iki kavram… Yapay Zeka ve Robotik. Yoksa sizler de bu iki kavramın aynı olduğunu zannedenlerden misiniz? Eğer öyleyse gelin hep birlikte öğrenelim. İşte sizlere yapay zeka ve robotik arasındaki fark.

Öncelikle farklarını söylemeden evvel her ikisinin de ne anlam ifade ettiğiniz bilmemizde yarar var.

Yapay Zeka (AI) Nedir?

İnsan benzeri görevleri gerçekleştiren ve makinelere belli problem çözme yetisi sunularak öğretilen, yeni girdilere uyum sağlaması gibi görevleri gerçekleştiren bir bilgisayar bilim dalıdır. Sağlık, finans, eğlence, hizmet gibi birçok sektöre yarar sağlayan yapay zeka teknolojisi günümüz ve gelecek için bir hayli önem arz etmektedir.

Robotik Nedir?

Robotların tasarımı, üretimi, kullanımı, geliştirilmesi gibi birçok ince detaya varan hizmet ile ilgilenen bilim dalıdır. Mühendislik ve teknolojinin harmanlandığı robotların yapım aşamasında çok fazla ayrıntı ve özveri mevcuttur. Bu çalışmada mutlak olan bir diğer unsurda disiplindir. Bu sebeple robotik oldukça disiplin gerektiren bir bilim dalıdır.

Tanımlarına bakılacak olursa aslında birbirinden oldukça iki kavram ile karşı karşıyayız diyebiliriz.

Çok basit bir tabirle ifade edecek olursak en anlaşılır vaziyetiyle yapay zeka beyin ise robotik vücuttur diyebiliriz. Bu açıklama ile aslında birçok taş yerine oturmuş sayılabilir.

Şöyle ki robotik bir robota bir eşyayı alıp nereye bırakması gerektiğini ve ikinci bir komuta kadar sürekli olarak bu işi tekrarlamasını söyleyebilir. Fakat yapay zeka bunu sürekli yapmak yerine bunun çözümüne odaklanacaktır.

Tıpkı denildiği gibi robotik işin vücut kısmıdır yani kullanım, gelişim gibi aşamalar ile harekete geçirilir fakat yapay zeka yani beyin problemin çözümüne odaklanan bilgisayar teknolojisidir.

Her geçen gün daha da çok adını duyduğumuz robotik bilimi, yapay zeka ve hatta yapay zekalı robotlar teknolojinin bizlere sonsuz bir delik olduğunun göstergesidir. Yalnız hayatımızı kolaylaştırmaya yönelik mi yoksa bizler için tehlike saçan oluşumlar mı yaşayıp göreceğiz.

Yukarıda yapay zeka ve robotik arasındaki fark nedir anlatmaya çalıştık. Peki sizler yapay zeka ve robotik tanımlarından haberdar mıydınız? Sizce hangisi daha ilgi çekici? Yapay zeka mı? Robotik mi?

Siz de en iyi teknolojik ürünleri bir arada incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıyı aşağıdaki sosyal medya butonları ile paylaşabilirsiniz.

Etiketler
Teknosa Sponsorlu İçerik

Teknosa Sponsorlu İçerik

Türkiye'nin teknoloji lideri Teknosa'nın Moblobi.com'daki köşesini takipte kalın. Teknoloji hızla değişirken; son gelişmelerden geri kalmayın....


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı