Yapay Zeka ve Makine Öğrenme Bu Yıl Hayatımızda Neleri Değiştirecek?

Tüm dünya 2017 boyunca yapay zeka ve makine öğrenme konusundaki gelişmelere sahne oldu ve yapay zekanın dünyayı değiştirmek üzere olduğu konusunu tartıştı, pek çok tahmin yürüttü. 2018’de de yapay zeka ve yapay zekanın hayatımızda getirecekleri, götürecekleri, değiştirecekleri  tartışılmaya devam edeceğe benziyor. Ancak yapılan tüm bu tahmin, tartışma ve söylentiler bu yıl, biraz daha senaryolardan çıkıp; bu konuda yapılan araştırmalar ve ortaya çıkan sonuçlarla biraz daha ayakları yere basan araştırma sonuçlarını ve yapılan çalışmalarla gerçekliğe yaklaşacak gibi görünüyor. Özellikle de bu yıl 2018’de AI ve makine öğrenimi işlerimizi elimizden alacak mı ya da bizi yok etmek isteyecekler mi daha sansasyonel iddialarla yine tartışıyor olacağız. Bununla birlikte, yapılan pek çok makine öğrenme projeleri meyvelerini vermeye başlayacak.

2018’de yapay zeka ile ilgili sıklıkla nelerin göreceğimize dair Forbes dergisinden Bernard Marr’ın tahminleri şöyle:

  • Son birkaç yıldır konuşulan bazı hayallere ve hırslara ulaşmak için çoğu zaman gerçek bir ilerleme yaşayamadık, bu hayallere takılıp kaldık. Bu yıl artık AI hakkında artık daha az yalan haberle karşılaşıyor ve bunları artık daha az inanıyor olacağız.  Ancak bu yıl bu konuda daha fazla aksiyonla karşılaşacağız. Fonksiyonel ve kullanışlı yapay zeka teknolojilerini tartışacağız.
    Bütün göstergeler, AI‘nın ve özellikle makine öğrenimi alanındaki teknolojinin geliştirilmesine ve entegrasyonuna yapılan yatırımın ölçekte artmaya devam ettiğini gösteriyor. En önemlisi, oyunlar ve TV oyunu şovlarında insanları yenmeyi öğrenen bilgisayarların ötesinde sonuçlar ortaya çıkmaya başlıyor. Makine öğrenimi ve sinir ağı teknolojisi daha rutin görevler alarak,  2018’de küçük ama emin adımlarla ilerliyor olacağa benziyor.
  • 2018 yılında yapay zeka girişim projelerine her zamankinden daha fazla para akacağı öngörülüyor. Pazar liderleri tarafından sağlanan başarılarla desteklenen daha fazla işletme yapay zeka içeren girişimler başlatıyor olacak. Kendi kendine çalışan otomobiller ve gemiler ile ufukta hayat kurtaran tıbbi ilerlemelerle, teknolojik değişimin hızının ancak on yılın yaklaşmasıyla artacağı tahmin ediliyor. Çoğu CEO ve CTO için, değişim potansiyeline sahip olmak giderek acil bir öncelik taşıyor.Bir diğer güçlü motivasyon faktörü, kaybetme korkusu. Kazanmak için o kadar çok şey var ki, AI ile “bir şeyler yapmak zorundayız” diyen bir zihniyet ortaya çıkabilir. Bu, acele bir eylem gibi görünebilir, ancak eylem çok acele edilecek olursa, bir çok AI projesi maliyetli bir şekilde başarısız olabilir.
  • Yeni ve çoğu test edilmeyen teknolojiyi içeren birçok projeyle ilgili çağlar boyunca var olan bu tür projelerin maliyetli bir şekilde yok olmasıdır. Bu tür durumlarda ortaya çıkan riskler ve öngörülemeyen zorluklar bu sonu getirir. Başarıyı etkileyebilecek birçok dahili ve harici faktörü öngörmek veya tepki göstermek pek mümkün değildir. Bunlar, yönetim ve işgücünün satın alınması, yasal, politik veya ekonomik gelişmeler, rakiplerin faaliyetleri ve iş dünyası ile veri merkezli ekiplerin işbirliği yapabilmelerini içerebilir.
    Bir yapay zeka inisiyatifinin amaçları ve beklentileri etrafında bir belirsizlik ya da odaklanma eksikliği genellikle başarısızlığın nedeni olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kabul edilmesi gereken bir gerçek de yapay zeka teknolojilerinin zor ve genellikle pahalıdır olmasıdır. “Tak ve Çalıştır” a doğru bir eğilim veya küresel ölçekte daha az kaynağa sahip kuruluşlar için bu durum bahsettiğimiz sona erişmelerini sağlayabilir. Yapay zeka alanında başarılı olma olasılığı olan girişimler ise ve projeler, özellikle en baştan açık bir strateji ile öngörülen; sonuçların gelir artışı ve müşteri memnuniyeti skorları gibi alt satırda yer alan KPI’lara açıkça bağlı olanlar olabilirler.
  • 2018 yılında makinelerle etkileşime geçme şekli sese doğru kaymaya devam edecek.  Tıpkı Echo ve Alexa’nın evlerimize girmesi gibi; konuşma arayüzü vasıtasıyla teknoloji ile etkileşime geçme giderek yaygınlaşacaktır.Bir rapora göre, gelecek yıl firmaların % 20’si sistemlerine sesli arayüzler eklemeye çalışacaklar. Bilgisayarlar bizi anlamada daha ustalık kazanırken, karmaşık matematiksel dillerini öğrenmek için belki de biz daha az vakit harcıyor olacağız. Doğal dil üretimi ve doğal dil işleme algoritmaları ile bizi anlama konusunda daha iyi olmalarını ve anladığımız şekilde bizimle konuşmalarını sağlıyor olacaktır. 2018’de belki de sınırlı parametreleri ile bizimle sohbet edebilen robotlar ile karşlılaşıyor olacağız.
  • 2018 yılında robotlar, sağlık alanında ve hayatımızı kolaylaştıran teknolojilerle evlerimizin içinde olacaklar. Yapay zekanın sağlık hizmetine girmesi başlangıçta hastalar için görünmez bir şekilde gerçekleşecek. Görüntü tanıma algoritmaları, tıbbi imgelerde ve hatta elle yazılmış doktorların notlarında gömülü olan uyarı işaretlerini yakalamak için kullanılıyor. Bu teknoloji pilotlarda başarılı olduğu kanıtlandığından, gelecek yıl operasyonel kullanımın daha da yaygınlaşması beklenebilir. Engellilik ve hastalıkla baş etmeye yardımcı olan daha fazla robotu evlerimizde görebiliriz. Bakım ve arkadaşlık robotlarının popüler olması ve 2018’de günlük gerçeklik haline gelmesi beklenenler arasında…

2018 yapay zeka için çok heyecanlı bir yıl olacağa benziyor, bu alandaki teknolojileri yakından izliyor ve sizlerle paylaşmaya devam ediyor olacağız.

 

Etiketler


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı