Yapay Zeka, Okuma Testinde İnsanı Yendi! - Moblobi.com
Yeni Teknolojiler

Yapay Zeka, Okuma Testinde İnsanı Yendi!


İnsan ve makinenin yarıştığı ilk okuma yarışması yapıldı. Stanford’un okuduğunu anlama testinde, ünlü e-ticaret firması Ali Baba’nın geliştirdiği Derin Sinirsel Ağ Modeli’ndeki yapay zeka insan ile yarıştı.

Bilgisayarların okuma kabiliyetlerini ölçen test, Standford Üniversitesi tarafından hazırlandı. Wikipedia’dan seçilen 500 makaleye yönelik yüz binden fazla soru soruldu. Yarışmacılardan kesin ve net cevaplar istendi. Yapay zeka bu testte birinci oldu. İnsanın testte aldığı skor 82,304; yapay zekanın aldığı skor ise 82,44 olarak gerçekleşti.

Alibaba, böyle bir yarışmada bir makinenin ilk kez gerçek bir insanı dışarıda bıraktığını söyledi. Alibaba’nın ardından Microsoft tarafından tasarlanan bir AI da aynı testte 82.650 puan alarak benzer bir başarı elde etti.

Yetkililer bu gelişmenin sevindirici olduğunu ve ileride müşteri hizmetleri gibi pek çok alanda kullanılarak insan hayatını kolaylaştıran bir dediğini dile getirdi.

Alibaba enstitüsündeki doğal dil işleme sorumlusu Luo Si, yaptığı açıklamada, bu gelişmenin “Yağmurun neye sebep olduğu” gibi objektif soruların makineler tarafından yüksek doğrulukla cevaplanabileceği anlamına geldiğini; altındaki teknolojinin kademeli olarak müşteri hizmetleri, müze eğitimleri ve hastalardan gelen tıbbi sorulara çevrimiçi yanıtlar gibi sayısız uygulamaya kademesiz uygulanabileceğini ve böylece insan girdisine olan ihtiyacı benzeri görülmemiş bir şekilde azaltacağını da paylaştı. Bu paylaşım, yapay zeka ile bu sıralar çokça gündeme gelen o soruyu yine düşündürdü: “yapay zeka yüzünden işsiz mi kalacağız”

Peki siz ne düşünüyorsunuz, yorum kısmında bizimle paylaşın…

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı