Yapay Zeka Nükleer Kazalardan Önce Haber Verecek!

Yaşama büyük zararlar veren nükleer kazaların önüne geçilmesi için yeni bir çalışma ortaya kondu. Bilindiği üzere artık yapay zeka her yerde kullanılmaya başlandı. Şimdi de nükleer santrallerde kazalar için kullanılacak yapay zeka sistemini gelin hep birlikte inceleyelim:

Geliştirilen yapay zeka sistemiyle nükleer kazaların önüne geçmek için nükleer yayılma haritası çıkarılabiliyor. Bu sistemle olası kazalarda vatandaşlar için acil güvenlik önlemleri alınabiliyor olacak.

Tokyo Üniversitesi Endüstriyel Bilimler Enstitüsü ekibi tarafından geliştirilen yapay zeka nükleer alandaki çalışmalara yardımcı olabilecek. Bu sistem, nükleer atık kaynaklı radyoaktif dağılımın nasıl olacağı hakkında senaryolar üretebiliyor olacak.

Geliştirilen yapay zeka, hava durumu verilerini de kullanarak, 33 saate kadar tahmin yapabiliyor. Dağılım yönünün en az yüzde 85’lik doğrulukla yapay zeka sisteminin çalışması, hedeflenenler arasında yer alıyor.

Geçmiş yılların verilerini de kullanan bu sistem, özellikle kışın hava durumunun daha tahmin edilebilir olması sebebiyle yüzde 95′ lik doğruluk sağlayabiliyor. Bu tahmin modeli, hangi alanların daha çok etkilendiğini ve tahliyeye ihtiyaç duyduğunu, hangi alanların daha az risk taşıdığı ile ilgili bilgiler sunuyor. Ayrıca bu bölgedeki yaşayanlar için yeme ve içme konusunda acil sağlık önlemleri alınabiliyor.

Peki yapılan testler neyi gösterdi? Neler ortaya çıktı?

DEVAMI İÇİN 2′ ye TIKLAYINIZ!

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Meryem Ay

Meryem Ay

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi. Hızla değişen,dijitalleşen dünyaya ayak uydurmak isteyenler için Moblobi.com'daki köşesinde sizler için yazıları olacak. Sosyal medya hesaplarından da ulaşabilirsiniz. Twitter : meryemaay


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı